Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése szerint a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Július 1-je után a területen levő parlagfű bírságot von maga után. A Földművelésügyi Minisztérium szakvéleménye szerint a hatékony védekezés érdekében legalább háromszori kaszálás szükséges.
A Belügyminisztérium a parlagfű-mentesítési feladatokat a Magyarország Parlagfű Elleni Rövid és Középtávú Védekezési Akciótervéről szóló 1230/2012. (VII.6.) Korm. határozat alapján végezi
A parlagfű elleni védekezés hatékonyságának érdekében – a Földművelésügyi Minisztériummal egyeztetve – a Belügyminisztérium négyszeri kaszálást hajtott végre az év elejétől folyamatban levő közfoglalkoztatási programok keretében. A IV. kaszálási ütem szükségessége, valamint optimális időpontjának meghatározása nagyban függött az időjárástól. Az előző évekhez hasonlóan, a 2016. év időjárása miatt is indokolt volt a IV. kaszálási ütem tervezése. A Földművelésügyi Minisztérium által megadott optimális kaszálási időpontok:
I. kaszálás: április 25-29.
II. kaszálás: június 6-10.
III. kaszálás: július 11-15.
IV. kaszálás: augusztus 1-5.
A négy ütemben a közfoglalkoztatottak által parlagfű-mentesített terület nagysága 2016. évben 128 589 572 m2, azaz 12 589 hektár, a bevont létszám 69 920 fő volt.
A kiemelt időszakokban a parlagfű-mentesítési tevékenység elvégzése az önkormányzati területeken folyó járási startmunka mintaprogramok Mezőgazdasági, Belterületi közúthálózat karbantartása, Mezőgazdasági utak rendbe tétele, Illegális hulladéklerakó-helyek felszámolása programelemeiben, valamint az állami tulajdonú területeken, a 2016. március 1-jétől futó Országos programok keretében történik, azon programokban, ahol a parlagfű-mentesítési tevékenység értelmezhető (vízügyi, erdészeti, nemzeti parkok stb.) közfoglalkoztatási támogatással.
A járási startmunka mintaprogramok tekintetében önkormányzati tulajdonú utak, vízelvezető árkok, önkormányzat tulajdonában lévő üres telkek, és a lakosság által bejelentett területek parlagfű-mentesítése történt meg, előzetes területfelméréssel, folyamatos munkavégzéssel a meghatározott időszakokban.
A közterületek rendbetétele, gyommentesítése a tervek szerint valósult meg, azonban az idei évben is gondot jelentett, hogy néhány településen található olyan elhagyott porta, telek, amelyeket tulajdonosai nem tartanak rendben, az önkormányzatoknak pedig nincs jogi lehetősége a parlagfű-mentesítési feladatokat elvégezni ezeken a területeken. Ennek hiányában csak a tulajdonosokat tudták felszólítani.
A közfoglalkoztatók és a közfoglalkoztatottak is folyamatosan figyeltek az allergén növények megjelenésére és a kiemelt időszakok között is végezték a parlagfű-mentesítési feladatokat. Számos helyen a védekezést segítette a lakosság is, egyrészt a gyomnövény eltávolításával, másrészt felhívták az önkormányzat figyelmét az esetlegesen megjelenő szennyezett területekre. Több önkormányzat jelezte azt is, hogy az elmúlt években a közfoglalkoztatásba beépítve megvalósuló parlagfű-irtás jó hatással volt a növény visszaszorítására, ugyanis annak mennyisége, az általa uralt terület mértéke jelentős csökkenést mutat.