Válasz

A közfoglalkoztatási rendszer hatékonyságának javítását célozza a közfoglalkoztatottak álláskeresését nehezítő jogszabályi akadályok lebontása, az önálló álláskeresés, állásinterjúkra járás lehetővé tétele.
E cél elérése érdekében a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény 2015. január 1-jétől hatályos módosítása lehetővé teszi, hogy a közfoglalkoztatott munkaidő-kedvezményt vehessen igénybe az állásinterjún való megjelenés céljából. Az állásinterjún való részvételhez szükséges időtartam alatt a közfoglalkoztatott mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól, ezen távollét tartamára pedig az állásidő szabályai szerinti díjazás illeti meg.

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szól 1991. évi IV. törvény 2015. január 1-jétől megvalósult módosítása alapján  a közfoglalkoztatott számára is lehetővé vált a járási hivatal által biztosított munkaközvetítési szolgáltatás igénybevétele. A törvény ezzel összefüggésben szabályozza, hogy a közfoglalkoztatott számára mi minősül megfelelő munkahelynek.

A megfelelő munkahely eddig hatályos meghatározása a javaslat szerint kiegészül azzal, hogy a  90 napnál hosszabb, de a fennálló közfoglalkoztatási jogviszonynál rövidebb határozott idejű munkaviszonyt nem minősíti a jogszabály megfelelő munkahelynek, ezért a felajánlott ilyen munkahely elfogadása nem kötelező, a megfelelőnek nem minősülő állásajánlat elutasítása pedig nem vezet szankcióhoz. A rendelkezés célja, hogy a közfoglalkoztatottnak választási, mérlegelési lehetőséget biztosítson annak eldöntésére, hogy egy rövidebb időtartamú, de magasabb bérezéssel járó határozott idejű munkaviszonyt, vagy pedig egy hosszabb időtartamú, de alacsonyabb bérrel járó közfoglalkoztatási jogviszonyt ítél hosszabb távon kedvezőbbnek munkaerő-piaci helyzete javítására.

Vissza a GYIK-hez.