Cél, hogy a közfoglalkoztatásból kikerülő, munkatapasztalattal rendelkezők számára a szociális szövetkezetek a foglalkoztatás következő lépcsőfokai lehessenek a nyílt munkaerőpiac felé, illetve a közfoglalkoztatottak önfoglalkoztatóvá, szövetkezeti taggá vagy szövetkezeti alkalmazottakká válva kiléphessenek az elsődleges munkaerőpiacra.
Kell egy ötlet, egy vezető, forrás, egy szövetkezni akaró közösség és egy szakmai támogató háttér.
A szociális szövetkezetek olyan személyek autonóm társulásai, akik önkéntesen egyesülnek abból a célból, hogy közös gazdasági, társadalmi, oktatási és kulturális céljaikat együttműködésben, demokratikusan irányított vállalkozásuk útján valósítsák meg.
A Fókusz támogatási program keretében elkészült a módszertani kézikönyv elektronikus változata, amely kiadvány hiánypótló az induló és a már működő szociális szövetkezetek számára.
A közfoglalkoztatás alapjain szerveződő szociális szövetkezetek esetében gyakran előforduló változás, hogy a korábban közfoglalkoztató önkormányzat tevékenységét a szociális szövetkezet végzi oly módon, hogy a tevékenység végzésére szolgáló ingatlant bérbe/haszonkölcsön szerződés alapján használatba veszi.
A szociális szövetkezetek esetében a korábbi módozatok mellett kötelezően megjelenik személyes közreműködés sajátos formája a közös termelésben való, tagsági viszonyon alapuló közvetlen közreműködés (sui generis jogviszony a továbbiakban: tagi munkavégzés).
2023.07.02-ától hatályba léptek olyan változások a 2013. évi V. törvény-ben (a továbbiakban: Ptk.), amelyek vonatkoznak a szociális szövetkezetekre. Ezek közül a legfontosabb, hogy amíg a korábbiakban a szociális szövetkezet alapításához és működtetéséhez legalább 7 alapító tag volt szükséges, a módosítás a szociális szövetkezetek minimális taglétszámát 3 tagban határozza meg.
A Magyar Közlöny 97. számában megjelent „az egyes hatósági eljárásokat érintő egyszerűsítések érdekében szükséges törvénymódosításokról” szóló 2021. évi L. tv. A törvény 23 §. - a alapján a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény 1. § (3) bekezdése kiegészült az alábbiak szerint: