Válasz

A munkavállalónak munkára képes állapotban, megfelelő magatartást tanúsítva kell végeznie munkáját, munkaterületén köteles megtartani a fegyelmet, a rendet és a tisztaságot. Az elvárt kötelezettségek konkrét meghatározására a közfoglalkoztatási jogviszonyra kötött munkaszerződésben, vagy annak tájékoztató mellékletében van mód. A munkára képes állapot ellenőrzése a munkáltató feladata, amelynek módját a munkavédelmi tevékenységét meghatározó valamely belső utasításban, vagy az utasítások rendezésére szolgáló munkavédelmi szabályzatban célszerű meghatározni.

A munkaviszony megszüntetése

A munkáltató köteles tételesen megindokolni a felmondást, ezért a felmerült problémákról, cselekményekről, esetekről ajánlott jegyzőkönyvet vezetni. A megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. A felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltató köteles bizonyítani. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével összefüggő ok lehet. Ez a gyakorlatban sokféle módon megnyilvánulhat: a munkavállaló munkatársakkal, munkáltatóval, vagy a munkája kapcsán a munkáltató ügyfeleivel stb. szembeni viselkedésében, összeférhetetlen magatartásában, illetve a munkavállaló tartósan hanyag, gondatlan munkavégzésében.

A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.

A közfoglalkoztató köteles a közfoglalkoztatási jogviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetni, ha jogerős hatósági határozat a közfoglalkoztatottat a közfoglalkoztatásból kizárta. Az állami adó- és vámhatóság a közfoglalkoztatásról szóló törvény szerinti közfoglalkoztatási jogviszony megszüntetése esetén a munkáltató vagy kifizető általi bejelentést haladéktalanul továbbítja az állami foglalkoztatási szervnek.

Kapcsolódó törvények és szabályok

  • 2011. évi CVI. törvény a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról (Kftv.)
  • 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről (Mt.)
  • 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről (Mvt.)
  • valamint a közfoglalkozatási támogatás megvalósítására létrejött Hatósági Szerződést és annak melléklete

Vissza a GYIK-hez.