Válasz

Közfoglalkoztatási jogviszony csak határozott időre létesíthető. A határozott idő nem lehet hosszabb, mint a közfoglalkoztatási program támogatásról szóló hatósági szerződésben előírt időtartam (legfeljebb egy év, ami egy alkalommal legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható).
 
A munka törvénykönyve (a továbbiakban: Mt.) alapján a határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is. Közfoglalkoztatási jogviszony esetében ez a szabály úgy módosul, hogy a hatósági szerződés meghosszabbítása vagy a korábbi támogatási időszak lejártát követő hat hónapon belül újabb hatósági szerződés megkötése esetén a közfoglalkoztatási jogviszony Mt. szerint számított időtartama az öt évet meghaladhatja, azonban nem haladhatja meg a tíz évet.

A közfoglalkoztatási jogviszony veszélyhelyzet alatti időtartamáról szóló 247/2022. (VII. 11.) Korm. rendelet 1 §-a alapján a közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény 2. § (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően, a veszélyhelyzet ideje alatt fennálló közfoglalkoztatási jogviszony, továbbá a veszélyhelyzet ideje alatt létesített közfoglalkoztatási jogviszony a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 192. § (2) bekezdése szerint számított időtartama meghaladhatja a tíz évet.” Ez az előreláthatólag 2023. május 29-ig hatályban lévő szabály a veszélyhelyzet megszűnését követően nem maradhat hatályban, mert az ellenkezne a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keret-megállapodásról szóló 1999/70/EK Tanácsi irányelvben (a továbbiakban: Irányelv) foglaltakkal. Határozott idejű jogviszonyként a közfoglalkoztatási jogviszony is az Irányelv hatálya alá tartozik. A Kftv.  2. § (2) bekezdésében foglalt időkorlát az Irányelv 5. szakasz 1. b) pontjának felel meg, azaz meg kell határozni az egymást követő, határozott időre létrejött munkaszerződések vagy munkaviszonyok maximális teljes időtartamát. Jelen helyzetben ettől tehát nem tekinthetünk el a veszélyhelyzet megszűnését követően.

Vissza a GYIK-hez.