Európában a munkanélküliség, az elszegényedés és a gazdasági válság kezelésére vonatkozó gondolatiság azonos, de az utak országonként eltérőek lehetnek. A spanyol szövetkezetek éppen olyan hatékonyan, gazdaságosan és versenyképesen működnek, mint az egyéb üzleti vállalkozások, viszont csak és kizárólag az önkéntesen, alulról szerveződő szövetkezetek lehetnek működőképesek és csak így tölthetik be társadalmi, közösségi szerepüket.

A jogszabályi hátteret az általános spanyol szövetkezeti törvény biztosítja, amelyben az egyes szövetkezeti típusokat nevesítik, de a részletszabályok eltérőek lehetnek. Ezen túlmenően a tartományi szabályozás az irányadó. Ez az ágazatonkénti elválasztás lehetőséget teremt az ágazat fejlődését biztosító lobbi tevékenységre is.

Talleri Szövetkezet (borászat)

A szövetkezet 2008-ban alakult 16 kistermelő alapító tagságával. A szövetkezetnek mindösszesen 4 alkalmazottja van. Minden tag korábban termelő volt, tagonként 1 hektár szőlőültetvénnyel, kis pincével. A szövetkezet létrehozásának igénye azért jelentkezett, mert a borászatban igen magas piaci igényeket már nem tudták kielégíteni, így a minőségbiztosítás érdekében 2010-ben EU-s finanszírozásból (40%) és államilag támogatott kamatmentes hitelből kezdték meg a közös borászat létrehozását. 

A termelés a saját tulajdonú területeken (1 ha/tag közös terület) önállóan történik a tagok által, a szüretkor alkalmi munkavállalókat foglalkoztatnak. Emellett a szövetkezet közös ültetvényt (8 ha) is telepített, illetve a meglévő termelési eszközeiket közösen is használják.

Jelenleg jellemzően helyi értékesítés történik, illetve minimális export Hollandiába. A speciálisan csak ezen a termőterületről származó borra (Bizkaia Txakolina) nagy a kereslet. Az idei termésből származó ca. 150 000 liter = 200 000 palack bort már előre értékesítették.

Példaértékű elemek:

  • A meglévő minimális vagyon és tudás összeadásával, közös brand kialakításával, kihasználva a támogatási lehetőségeket, a meglévő piaci keresletre alapozva a szövetkezet rövid időn belül stabilan működik.
  • Alapja a meglévő tudás, az önkéntesség, az együttműködés.

Mondragon Csoport

A Mondragon csoport 50 év alatt vált Baszkföld legnagyobb vállalatává, amelynek 2014-ben 74 117 dolgozója volt. A szövetkezetek fő tevékenysége az elektronikai termék- és alkatrészgyártás. A csoportnak jelenleg 260 cég és 103 szövetkezet a tagja Baszkföldön, illetve más európai országokban is rendelkeznek tag szövetkezetekkel. 

A Mondragon Csoportról bővebben itt olvashat.


Garaia Mezőgazdasági Szövetkezeti Szövetség

A szövetség jellemzően mezőgazdasági termeléssel, feldolgozással foglalkozik, de van néhány ipari és szolgáltató szövetkezetük is. Az első szövetkezetek termelői (paraszti) összefogás alapján jöttek létre, amely jellemzően a vetőmag egymás részére történő biztosításában és a saját gépek közös használatában valósult meg. Ezt követte a közös termelés, majd a közös feldolgozás és értékesítés, amely által a hozzáadott értéket növelték.

A Garaia Mezőgazdasági Szövetkezeti Szövetségről itt olvashat bővebben.

Garaia Mezőgazdasági Szövetkezet (önálló szövetkezet)

A szövetkezetnek 2014-ben 85 földműves tagja és 19 alkalmazottja volt. A tagok területtől függően több tevékenységet is végeznek, így zöldség és dísznövénytermesztés, kiwi termesztés, konyhakész, csomagolt saláta előállítása és kereskedelem. A tagok biztosítják a terméket, amelyet a szövetkezet felvásárol, bevizsgál, osztályoz, csomagol és értékesít. Az elszámolás 15 napon belül történik meg a termelő tag felé, mivel a termelési költségeket a tagok önállóan fedezik.

A szövetkezet a tagság részére magasabb felvásárlói árat fizet, míg a feldolgozáson minimális az árrés, így a nyereség közvetlenül a tagságnál realizálódik. Tehát a szövetkezet kvázi TÉSZ, azonban a hasznot nem fölözi le, hanem a feldolgozással hozzáadott értéket visszajuttatja a termelőknek.

Példaértékű elemek:

  • azonos minőség elérése érdekében a termesztésben résztvevő tagok azonos fajtájú –rövid tenyészidejű – növényt termesztenek hydropóniás technológiával. (35 tag végzi a tevékenységet, 1 tag átlagosan 3000 m² fóliával rendelkezik, 1 m² területen 20-25 kg paradicsom terem meg, az ágazat 2014. évi bevétele 4 100 000 € volt)
  • Az önkormányzatok pl. dísznövények esetében megrendelőként, vevőként jelennek meg a szövetkezetnél.
  • A tagoknak biztos piacuk van, mivel az általuk megtermelt és beszállított termékeket a szövetkezet feldolgozza és értékesíti.

A szövetkezeti modell előnyei

  • A működés legfőbb alapja a tudás és a képzés (innováció).
  • „Első az ember” – ez maga a szövetkezet.
  • A „titok” a hosszú távú gondolkodás, a nyereség visszaforgatása, az együttműködés (egymással és más szövetkezetekkel), valamint a szinergia (kis egységek újabb egységet alkotnak.)
  • Nem a pénz az elsődleges, hanem a fejlesztésen keresztül a munkahelyteremtés, amely által mind az ember, mind a szövetkezet fejlődik és ez közösségi jólétet eredményez.
  • Nem a szövetkezetek számának növelése a cél, hanem a meglévő tagok létszámának, gazdasági tevékenységének, piaci részesedésének növelése.

Tanácsok, javaslatok szövetkezetek alapításához, hálózatosodásához:

  • Fenntarthatóság nélkül nincs jövő, azaz megfelelő tevékenység, piac hiányában a szövetkezet nem lesz életképes (rentabilitás).
  • A tagok megfelelő vagyoni hozzájárulása nélkül szövetkezeti tevékenység nem indítható („szenvedni kell a jövőért”).
  • Megfelelő (becsületes, átlátható, képzett) vezetés nélkül a szövetkezet nem működhet.
  • Az állam segítséget nyújthat a szövetkezet részére, de csak abban az esetben, ha a támogatások rendszeréből 2-3 éven belül ki tud lépni.
  • A szövetkezet jövője szempontjából meghatározó a tagság személyes érdekeltségének megteremtése.