A Belügyminisztérium a Ferencvárosban megvalósuló „Az utcáról a munka világába” című, hajléktalanok foglalkoztatására irányuló mintaprogram tapasztalatai alapján 2015. március 1-től 2016. február 29-ig országos hajléktalan mintaprogramot indított. A program a főváros, valamint 13 megye 23 közfoglalkoztatóját érintette. A programban a Belügyminisztérium összesen harminc közfoglalkoztatóval dolgozott együtt, így civil szervezetekkel, egyházakkal, önkormányzatokkal és önkormányzati nonprofit gazdasági társaságokkal is.
A korábbi programok tapasztalatai beépültek a 2016. március 1-től 2017. február 28-ig tartó országos hajléktalan mintaprogramba is, amely során Budapest, valamint tizenhét megye, harminc közfoglalkoztatója biztosított munkalehetőséget 781 fő hajléktalan részére.
Idén további civil szervezetek, egyházak és önkormányzati nonprofit gazdasági társaságok jelentkeztek a program tervezésekor, ezért a 2017. március 01.-től 2018. február 28.-ig tartó mintaprogramot a Belügyminisztérium már 34 közfoglalkoztatóval együtt valósítja meg, összesen 884 fő hajléktalan számára értékteremtő munkát biztosítva.
Baptista Szeretetszolgálat hajléktalan programja
A Belügyminisztérium 2016-ban 50 fő közfoglalkoztatott bevonására biztosított támogatást a Baptista Szeretetszolgálat Utcafront Menedék hajléktalan mintaprogramjában. A rászorulók számára szociális mosási, mosatási és fürdési lehetőséget biztosító helyiséget alakítottak ki Budapesten, ami a Főváros területén élő fedél nélküliek és rászorulók számára biztosítja az alapvető személyes higiénia megteremetéséhez szükséges segítséget. E mellett Kiskőrösön mezőgazdasági tevékenységbe kezdtek, amely stabil állandó munkát jelent a résztvevő hajléktalanok számára, miközben segít nekik abban is, hogy visszaköltözhessenek vidékre.
2017-ben a Belügyminisztérium 12 hónapra 65 fő bevonására biztosított forrást. Ennek keretében a már meglevő népkonyha szolgáltatást és szociális tűzifa feldolgozást, valamint szociális intézmények karbantartását szeretnék megvalósítani, fejleszteni és bővíteni. A Maglódi úti telephely 38 fő hajléktalan ember számára tudna munkát és megélhetést biztosítani, 12 fő számára nyújtana segítséget a lakhatási problémáik leküzdésében. Mindezek megvalósításával a Baptista Szeretetszolgálat nagymértékben elő tudná segíteni a hajléktalan emberek társadalmi reintegrációját.
A Maglódi úti telephely egy másik tervezett fejlesztési iránya a szociális fafeldolgozó üzem gépeinek cseréje, ezáltal a feldolgozási kapacitás növelése. A nem hasznosítható fa részek (ágak és a lomb) feldolgozásához egy aprító gépet szereznének be, a faaprítékot pedig a szociális mosoda és a népkonyha fűtésére használnák fel.
A Baptista Szeretetszolgálat a hajdúböszörményi családok átmeneti otthona mellett Miskolcon és Hajdúszoboszlón újabb telephelyeket hozna létre. Idei programjukban az értékteremtő tartalom mellett a bevont szülők képzésére, fejlesztésére, alapvető kompetenciák elsajátítására is lehetőség nyílik, hogy könnyebben tudjanak magukról és családjukról gondoskodni.