A Magyar Önkormányzati Szövetség (MÖSZ) az elmúlt évekhez hasonlóan a polgármesterek, jegyzők számára 2016. év első felében ismét konferenciákat szervezett, a „kistelepülések integrációja” címmel. A konferenciákon a romák integrációja, valamint a település- és gazdaságfejlesztés mellett a közfoglalkoztatás 2016. évi rendszerének bemutatása is szerepelt.
2016. év május elejéig összesen kilenc megyében – (Jász-Nagykun-Szolnok (Jánoshida), Heves (Nagyréde), Borsod-Abaúj-Zemplén (Kistokaj), Nógrád (Rimóc), Komárom-Esztergom (Sárisáp), Győr-Moson-Sopron (Mosonudvar), Vas (Csákánydoroszló), Zala (Zalaszántó), Somogy (Lengyeltóti) – tartottak konferenciákat, amelyeken több mint 200 fő településvezető és jegyző vett részt. Május végéig további három megyében – Baranya (Magyarszék), Csongrád (Kübekháza), Békés (Újkígyós) – folytatódik a rendezvénysorozat.
A helyszínek mindegyeke kis létszámú, jellemzően 2000 fő alatti lakónépességű település. Ezen települések fejlesztése, integrációja, foglalkoztatási lehetőségeinek bővítése elengedhetetlenül fontos az ország számára.
A közfoglalkoztatás témakörében a Belügyminisztériumot a Közfoglalkoztatási és Vízügyi Helyettes Államtitkárság részéről Lőrincz Leó szakmai főtanácsadó képviselte. MÖSZ által rendezett konferenciákon előadást tartott a közfoglalkoztatás aktuális helyzetéről, a közfoglalkoztatás főbb céljairól.
A konferenciákon felmerülő közfoglalkoztatással kapcsolatos főbb problémák érintették a GINOP 6.1.1. program közfoglalkoztatottak számára indított képzéseit, a közfoglalkoztatásba bevonható álláskeresők számának beszűkülését, az elsődleges munkaerőpiacra történő reintegráció nehézségeit. A résztvevők rávilágítottak az információáramlás problémáira, valamint a kistelepülések polgármestereinek díjazása is felmerült.
Lőrincz Leó szakmai főtanácsadó előadásai során rávilágított arra, hogy közfoglalkoztatásnak a foglalkoztatáspolitikai hatásain túl jelentős a területfejlesztési, képzési, szociálpolitikai jelentősége is. A hátrányos helyzetű álláskeresők közfoglalkoztatásba vonásának tényezőinek bemutatása mellett tájékoztatást adott a közfoglalkoztatottak érdekeltségének megteremtését elősegítő kormányzati intézkedésekről, és megoldási javaslatokat is ismertetett, amelyek a munkaerő-piaci, szociális, egészségügyi szolgáltatások együttes és folyamatos nyújtásán alapul. Az előadásokon kiemelt hangsúlyt kaptak az elérhető EU-s források ismertetése, úgymint a GINOP, VEKOP és TOP programok.