Gyümölcsfeldolgozó üzemet adtak át 2017. augusztus 23-án a Fejér megyei Alap községben. Az ünnepélyes átadáson részt vett dr. Hoffmann Imre közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkár is.
Alap község 2011-ben kezdte meg a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó mezőgazdasági tevékenységét, melyre kezdetben elsősorban a zöldségtermesztés volt jellemző. 2012-ben megvalósult a kazánprogram is, amelynek köszönhetően a település a földgáz üzemeltetésű fűtési rendszerről áttérhetett gazdaságosabb fűtési módra. Ebben az évben Start plusz díjban is részesültek, amelyből két darab fóliasátor építése és a hozzá kapcsolódó fűtés- öntözőrendszer kiépítése valósult meg. 2013-ban egyéb programjaik mellett gyümölcsfákat telepítettek, majd a rákövetkező évben fogalmazódott meg először egy önfenntartó szociális szövetkezet létrehozása.
„A település társadalmi, gazdasági és infrastrukturális szempontból is elmaradott helyzetű, erre való tekintettel Alap község példaértékűen aknázza ki a közfoglalkoztatásban rejlő lehetőségeket. 2011 óta fejleszti és bővíti tevékenységei körét, hozzájárulva ahhoz, hogy a felnövekvő nemzedék olyan tevékenységben lássa a jövőjét, amely fenntarthatóan biztosítja a megélhetését.” – mondta a rendezvényen dr. Hoffmann Imre helyettes államtitkár.
2016-ban vette kezdetét a gyümölcsfeldolgozó üzem kivitelezése. A hűtőkapacitás bővítésére szolgáló támogatás lehetőségét kínált egy nagy teljesítményű hűtőkamra beszerzésére. 2016 márciusában megalakult az Alapi Munka Gyümölcse Szociális Szövetkezet, amelynek az önkormányzaton kívül további hét személy is alapító tagja. A szövetkezet tagjai között találhatóak olyan közfoglalkoztatottak is, akik több éve dolgoznak közfoglalkoztatási programokban.
Az Alapi Munka Gyümölcse Szociális Szövetkezet a „Fókuszban az önkormányzati tagsággal rendelkező közfoglalkoztatás alapjain szerveződő szociális szövetkezetek támogatása” elnevezésű programban 45 millió Ft támogatást nyert, ami által hat főnek tudnak munkalehetőséget biztosítani.
A mezőgazdasági program keretében szántóföldön és négy fóliasátorban folyik a termesztés. A közétkeztetés mellett a nyersanyagot a gyümölcsfeldolgozó üzemben hasznosítják, majd értékesítik. Az augusztus 23-án átadott gyümölcsfeldolgozót szeptembertől a szociális szövetkezet fogja működtetni haszonkölcsön szerződés alapján. A szerződés ideje alatt a Belügyminiszter által kinevezett állami képviselő kíséri figyelemmel a hasznosítást.