A Belügyminisztérium összesen harminc közfoglalkoztatóval dolgozik együtt a 2016. évi országos hajléktalan mintaprogramban. A megelőző évek eredményei kikövezték az utat a folytatáshoz, így idén civil szervezetek, egyházak, önkormányzatok és önkormányzati nonprofit gazdasági társaságok is részt vesznek a megvalósításban. A mintaprogram a fővárosban, valamint tizenhét megyében biztosít munkalehetőséget közel nyolcszáz fő hajléktalan részére.
A Belügyminisztérium a Ferencvárosban megvalósuló „Az utcáról a munka világába” című, hajléktalanok foglalkoztatására irányuló mintaprogram I. és II. ütemének tapasztalatai alapján 2015. március 1-jétől 2016. február 29-éig országos hajléktalan mintaprogramot indított. A program a főváros, valamint 13 megye 23 közfoglalkoztatóját érintette. A mintaprogram keretében a közfoglalkoztatók többi között olyan értékteremtő tevékenységet végeztettek, mint a palántanevelés, dísznövények és konyhakerti növények termesztése, brikettálás, komposztálás, szappangyártás, elhanyagolt temetők karbantartása, kerámia, rongyszőnyeg, drótfonat készítése. A termesztett dísznövényeket közparkokba ültették ki, az aprítékokból brikettálás révén fűtőanyagot állítottak elő, amelyet rászorulók számára osztottak ki, a termesztett zöldségféléket pedig a közétkeztetésben hasznosították.
Az országos hajléktalan mintaprogramban érintett munkavállalók száma a februárban lezáruló szakaszban 819 fő volt, noha egészségügyi, valamint munkaszocializációs problémák miatt körükben jelentős fluktuáció jelentkezett. Tapasztalatok alapján a programban maradók az átlagnál jobban ragaszkodnak a munkájukhoz. Jellemzően a közfoglalkoztató (vagy a vele kapcsolatban álló egyéb szervezet) különböző szolgáltatásokat is nyújt a hajléktalan közfoglalkoztatottak számára, ide tartozik pl. az étkeztetés, ruházkodás, életvezetés segítése, mentorálás, mentálhigiénés gondozás stb. A hajléktalanok munkához való szoktatása nagyobb odafigyelést igényel, azonban a kiemelt gondoskodás biztonságérzetet is ad a résztvevőknek. A program lejárta utáni 180. napon program résztvevőinek 15,1%-a került ki az elsődleges munkaerőpiacra.
A programban levő közfoglalkoztatók a hajléktalan személyek számára hasznos, értékteremtő tevékenységet nyújtottak, ezáltal javítottak az élethelyzetükön. A program keretében már nem csak a foglalkoztatásukra összpontosítottak, hanem arra is, hogy a létrehozott értékek a köz számára is élvezhetővé és adott esetben felhasználhatóvá váljanak. A hajléktalan közfoglalkoztatottak nagyon büszkék az általuk létrehozott termékekre, valamint az eredményesen elvégzett feladatokra.
A Belügyminisztérium kiemelten fontosnak tartja, hogy a program hajléktalan résztvevői szolgáltatásokban részesüljenek, ezáltal komplex módon kapjanak olyan lehetőségeket, amely a társadalomba történő visszailleszkedésüket segíti. A korábbi programok nyújtotta tapasztalatok beépülnek a 2016. évi országos hajléktalan mintaprogramba is, amely során Budapest, valamint tizenhét megye, összesen harminc közfoglalkoztatója biztosít a közfoglalkoztatás keretében munkalehetőséget 781 fő hajléktalan részére.
További képek a galériában tekinthetőek meg.