Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése szerint a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ez az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Július 1-e után a területen lévő parlagfű bírságot von maga után. Az Agrárminisztérium szakvéleménye szerint a hatékony védekezés érdekében legalább háromszori kaszálás szükséges.
A Belügyminisztérium a parlagfű mentesítési feladatokat a Magyarország Parlagfű Elleni Rövid és Középtávú Védekezési Akciótervéről szóló 1230/2012. (VII.6.) Korm. határozat alapján végzi.
A parlagfű elleni védekezés hatékonyságának érdekében, az Agrárminisztériummal egyeztetve, a Belügyminisztérium ötszöri kaszálást hajtott végre az év elejétől folyamatban lévő közfoglalkoztatási programok keretében.
Az Agrárminisztérium által megadott optimális kaszálási időpontok 2018. évre:
Az öt ütemben a közfoglalkoztatottak által parlagfű-mentesített terület nagysága 2018. évben 9 179,3 hektár (91 793 328 m2), a bevont létszám 54 689 fő volt.
A parlagfű-mentesítési feladatokat önkormányzati területeken a 2018. évi járási startmunka mintaprogramok keretében, jellemzően a mezőgazdasági, belvíz-elvezetési, mezőgazdasági földutak rendbetétele, belterületi közúthálózat karbantartása, illegális hulladéklerakó-helyek felszámolása programelemekben, az országos, valamint a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási programokban résztvevő közfoglalkoztatottak végezték el. A járási startmunka mintaprogramok tekintetében a tavalyi évhez hasonlóan az önkormányzati tulajdonú utak, önkormányzat tulajdonában lévő üres telkek, és a lakosság által bejelentett területek parlagfű-mentesítése történt meg, előzetes területfelméréssel, a meghatározott időszakokban történő folyamatos munkavégzéssel.
Az állami tulajdonban lévő területeken országos közfoglalkoztatási program keretében – a vízügyi igazgatóságok, állami erdészeti társaságok, Magyar Közút NKft, MÁV, ORFK közfoglalkoztatóként történő részvételével – valósult meg a parlagfű-mentesítés a meghatározott időszakokban.
A közfoglalkoztatók általános tapasztalata, hogy az idei évben nagymértékben megnövekedett építkezési területek, közlekedési infrastrukturális beruházások következtében a megbolygatott területeken intenzívebb a növény elterjedése. A közfoglalkoztatók védekezési módszerként elsősorban a kézi és gépi kaszálást, kapálást részesítik előnyben. A kézi mentesítésnél a nehezebben megközelíthető helyek esetében a kézi szerszámokat (pl. motoros fűkasza) használnak, de a gyomnövény gyökerestől való kihúzása teszi lehetővé a leghatékonyabb parlagfű irtást, míg a könnyebben elérhető, nagyobb, összefüggő területek esetében traktor (szárzúzó, mulcsozó stb.) segítségével végzik az irtást. Mindezek mellett több helyen a vegyszeres gyomirtást is alkalmaznak.
A közfoglalkoztatók 2018. évről szóló beszámolói alapján, az évek óta folyamatosan végzett parlagfű-mentesítés eredményeképpen csökken vagy stagnál azon fertőzött (állami, önkormányzati) területek mérete, amelyeket a közfoglalkoztatás keretében gyommentesítenek.