A közfoglalkoztatási programok azon kívül, hogy széles tömeget mozgatnak meg, közösségi célú tevékenységeket is támogatnak: az értékteremtő foglalkoztatás társadalmi hasznossága mellett lehetőséget kínálnak arra is, hogy a hátrányos helyzetű csoportok számára munkát és ezzel együtt megélhetést biztosítsanak.
A közfoglalkoztatás nagy érdeme, hogy munkát és ez által a segélynél magasabb jövedelmet biztosít az álláskeresők számára. Ez különösen fontos az ország leghátrányosabb helyzetű térségeiben, ahol a legális foglalkoztatás egyéb lehetőségei jórészt hiányoznak. 2015-ben a közfoglalkoztatásban résztvevők 81%-a hátrányos helyzetű településen lakott.
A közfoglalkoztatási programokat ellenőrzők egyöntetű tapasztalata, hogy a településeken a közfoglalkoztatás hatására a bűncselekmények száma csökkenő tendenciát mutat. Ezekhez a jó eredményekhez hozzájárult az ún. „5 megyés program” bevezetése is, valamint egy fontos jogszabályi változást, amely a tulajdon elleni szabálysértések értékhatárának 20 ezer Ft-ról 50 ezer Ft-ra történő emelését hozta magával.
Az ORFK által 2013. szeptemberben elindított „5 megyés program” a fokozott közterületi jelenlét megteremtésére irányult, és a lakosság biztonságérzetének elősegítését célozta. A program neve arra utal, hogy kezdetben öt északkelet-magyarországi megyében (Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg) vezették be. A rendkívül pozitív eredményekre való tekintettel 2014. július 1-jétől kiterjesztették a programot az összes megyére.
A közfoglalkoztatás mellet a célzott és jól kiépített rendőri jelenlét, rendfenntartás is hozzájárult a hatékony bűnmegelőzéshez. Ez azt mutatja, hogy kiválóan összehangolható két, látszólag különböző terület, tevékenység egy közös cél, vagy részcél elérésének érdekében.