Átadták Vésztőn azt a savanyító üzemet, ahol a közfoglalkoztatási programban termelt zöldségeket dolgozzák fel. A savanyító üzemet, illetve a helyi közfoglalkoztatás néhány eredményét Molnár Sándor polgármester mutatta be Gajda Róbert megyei kormánymegbízottnak, dr. Kovács József országgyűlési képviselőnek, a kormányhivatal foglalkoztatási főosztályát vezető dr. Nagy Ágnesnek, valamint több érdeklődőnek.
Békés megyében és ezen belül Vésztőn is komoly lehetőséget, segítséget látnak a közfoglalkoztatásban. Ezt mutatja, hogy a Vésztői Önkormányzat az idei évben is nyújtott be kérelmeket a járási startmunka programokra. Ezeket a Belügyminisztérium támogatta, amelynek révén 476 fő foglalkoztatása valósul meg. A város életében ez döntő, hiszen Vésztő mind gazdasági, mind pedig munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű településnek minősíthető. Az itt élő emberek nagyon nehezen jutnak munkához, így az állam által támogatott, s az önkormányzatok által szervezett közfoglalkoztatás nagyon sok családnak jelent megélhetési lehetőséget.
Az önkormányzat a mezőgazdasági programelemben 145 közfoglalkoztatottat foglalkoztat. Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is folytatják a kertészeti és szántóföldi növénytermesztést, valamint az állattartást is. A projekten belül továbbra is kiemelt szerepet kap a már meglévő rostcsalán ültetvény bővítése és esetleges érdeklődők számára a palánták előállítása. A szántóföldi növénytermesztésben új elemként szerepet kap az őszi búza, a napraforgó, a takarmánykukorica és a mustár termesztése is. A kis parcellás belterületi földeken további lucernatáblákat és ciroktáblákat létesítenek. A kertészeti növénytermesztésben - az idén átadásra kerülő - savanyító üzem ellátására kívánnak alapanyagokat (uborka, káposztafélék, hagyma, répa, cékla, paprika, paradicsom) termelni. Ebben a programban kap szerepet a már meglévő gyümölcsös és energiafűz ültetvény is, valamint egy csemetekert ápolása és bővítése. A tavaly elkészült fóliaházban tovább folyna a csalánpalánták előállítása, valamint új elemként - idén csak próbaüzem jelleggel - kísérletet tesznek a hidrokultúrás zöldségtermesztésre is. A fűtött fóliákban folytatják a zöldségpalánták előállítását, és jelenleg is folyik a fűszernövények termesztése és a facsemeték nevelése.
A megtermelt javakat egyrészt készáru formájában értékesítik, másrészt az állatállomány ellátására fordítják. A megtermelt cirokból a seprűgyártást szeretnék tovább folytatni. Az állatállományt idén 40 darab sertéssel szeretnék bővíteni, ezért az önkormányzat egy állattartó telep megvásárlását tervezi.
A vésztői önkormányzat számára is elsődleges az értékteremtés. A helyi sajátosságra épülő programban egyebek mellett önkormányzati épületek felújítási munkálatait kezdi meg (homlokzatfestés, ereszcsatorna tisztítás), folytatja a nyúlketrec készítést, a sertés ól karámjainak készítését, valamint önetető, önitató gyártását is végzik. A bio- és megújuló energia felhasználás programelem keretén belül császárfából vegyes hasznosítású energiaerdő létesítését tervezik facsemeték ültetésével, gondozásával, amely később az önkormányzat által üzemeltett biomassza kazánok alapanyagát jelentené.