Szuha Község Önkormányzata a hagyományos hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás mellett 2011-től folyamatosan részt vesz a járási startmunka mintaprogramok megvalósításában is. Ennek eredményeként mára komoly kecsketartó vidék lett, amire alapozva a településen kiváló és csak hagyományos technológiával készült sajtféléket állítanak elő.
A 2012. évi járási startmunka mezőgazdasági programelemében indította el a település a kecsketartást, amely 8 fő közfoglalkoztatásával valósult meg. Az állattartó telep (hodály, karám, kerítés, villanypásztor) 2012-ben került kialakításra. Következő lépésként a 2013. évi mezőgazdasági program keretében 14 fő érintett létszámmal készültek fel a későbbi kecsketej feldolgozására, illetve folytatták a már megkezdett kecsketartást. 2014-ben már 176 kecske képezte az állatállományt, míg a közfoglalkoztatottak száma 21 főre nőtt.
2014 augusztusában a sajtüzem is megkezdte működését. Az üzem - amely harmonikusan illeszkedik a faluképbe - Szuha főutcáján, egy régi palóc vályogház átalakításával épült. A kecskefarm innen két kilométerre, az erdőben található, ahol a kecskeállomány szabadon legelheti a mátrai gyógyfüveket, valamint saját termesztésű szénát és abrakot fogyaszt.
A beruházás a közfoglalkoztatási mezőgazdasági mintaprogram keretein belül jött létre. Ennek a kisüzemnek a célja, hogy saját kecsketejből élelmiszerkülönlegességekkel, kézműves tejtermékkel lássa el az ínyenc és igényes fogyasztókat. A sajtok készítése során semmilyen idegen adalékanyagot nem használnak, tradicionális technológiákat alkalmaznak, mivel az üzem a legkorszerűbb berendezésekkel felszerelt – idén hűtőkamrával és laborral bővült -, és mindenben megfelel az élelmiszerbiztonsági követelményeknek. A féléves próbaüzem során főként friss és rövid érlelésű natúr és fűszeres kecskesajtokat készítettek. A termékeket vákuum-csomagolják, így minőségi paramétereiket megőrizve kerülhetnek majd a boltok polcaira. Terveik szerint a piacokon és a faluban is értékesítenék a sajtokat.
Célkitűzéseik között szerepel, hogy a kecskefarmot és a sajtkészítést turisztikai látványosságként is bemutassák. Rendezvényeken standjukkal és termékeikkel már találkozhattak, találkozhatnak az érdeklődők. A 2015. évi járási start munkaprogram mezőgazdasági programelemében a Belügyminisztérium 24 millió 634 ezer 200 forint támogatásából, 15 fő közfoglalkoztatásával a már meglévő állatállományt gondozzák, de emellett takarmánynövény termesztését és egy új hodály felépítését is szeretnék megvalósítani.
A 2015. évi helyi sajátosságokra épülő programelemben 15 fővel 35 millió 849 ezer 663 forint támogatásból a sajtüzem működtetése, kibővítése ad lehetőséget a településen élők foglalkoztatására és életkörülményeik javítására, a szociálisan rászoruló emberek tűzifával való ellátására.
További jó gyakorlatokról olvashat erre a linkre kattintva.