Lehet a közfoglalkoztatás mellett más jogviszonyban munkát végezni?

Válasz

A közfoglalkoztatott közfoglalkoztatási jogviszonya mellett adórendszeren kívüli háztartási munkán, vagy az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény által szabályozott mezőgazdasági, továbbá turisztikai idénymunkát vagy alkalmi munkán, illetve rövid időtartamú – maximum 120 napig tartó – munkaviszonyon kívüli egyéb kereső tevékenységet nem folytathat, ellenkező esetben az állami foglalkoztatási szerv törli az álláskeresők nyilvántartásából, a közfoglalkoztató pedig a törlésről való tudomásszerzést követően köteles azonnali hatállyal megszüntetni a közfoglalkoztatási jogviszonyt.

Megbízási jogviszonyt akkor létesíthet a közfoglalkoztatott személy, ha az rövid idejű kereső tevékenységnek minősül, azaz a jogviszony időtartama nem haladja meg a 120 napot. A megbízó ebben az esetben sem lehet azonos a közfoglalkoztatóval.

A közfoglalkoztató ilyen esetben köteles a közfoglalkoztatott részére fizetés nélküli szabadságot engedélyezni és kiadni. A fizetés nélküli szabadság időtartama alatt a közfoglalkoztatási jogviszony nem szűnik meg, csak szünetel.

A fizetés nélküli szabadság engedélyezésének feltétele, hogy a közfoglalkoztatott a határozott idejű munkaviszonyról szóló munkaszerződést (megbízási szerződést) − a fizetés nélküli szabadság megkezdése előtt legalább 2 munkanappal − a közfoglalkoztatónak bemutatja. Ez a rendelkezés nem alkalmazható a közfoglalkoztató által a közfoglalkoztatott számára közfoglalkoztatási jogviszony keretében a munkavégzéshez kapcsolódóan biztosított képzés vagy munkaerő-piaci szolgáltatás ideje alatt.
 
A fentieken kívüli egyéb kereső tevékenységet közfoglalkoztatási jogviszony mellett nem lehet folytatni.

Vissza a GYIK-hez

Menü

Navigáció