Közfoglalkoztatással a belvízkárok ellen

Publikálva: 2016. március 10.

A belvíz az elmúlt hetekben az ország több területén súlyos károkat okozott. Sajnos a meglehetősen változékony, egyszerre nagy mennyiségben lehulló eső immár évek óta próbára teszi a gazdálkodókat és a vízügyi igazgatóságokat. Ezért is nagy jelentőségű a közfoglalkoztatottak által végzett munka a belvíz kezelésében. 2012-óta közel ezer fő közfoglalkoztatott végzett belvízelvezető csatornák karbantartásával kapcsolatos munkákat mintegy 30 ezer km csatornaszakaszon.

Amikor a közfoglalkoztatás értékteremtő voltáról van szó, sokféle tevékenységről beszélhetünk, de ezek közül az egyik legjelentősebb és leglátványosabb az a munka, amelyet a belvíz károk enyhítése okán immár 5. éve végeznek a közfoglalkoztatottak. 2012 óta jelentős létszámot vontak be a belvízelvezető csatornák karbantartására, ami elsősorban kaszálási, műtárgy karbantartási, cserje- és növényzetirtási munkákat, valamint folyásfenék iszaptalanítást jelent.

2013-tól a közfoglalkoztatottak már a közvetlen belvízvédekezési feladatokban is részt vesznek, amelynek során a legjellemzőbb feladatok az uszadék eltávolítása, átereszek tisztítása, szivattyúgépész melletti feladatok ellátása, valamint a vízfolyást gátló akadályok eltávolítása. Ezek mellett sok egyéb munkafolyamatban hasznosult a közfoglalkoztatotti munkaerő, legyen szó figyelőszolgálatról, vagy zsilipzárásokról.

A belvízlevezető képesség megtartásának fontos eleme a csatornák növényzetmentesítése, ami az utóbbi években a közfoglalkoztatottaknak köszönhetően jelentősen javult. A belvízvédekezés sarkalatos eleme a szivattyútelepek üzembiztonsága, amihez a közfoglalkoztatottak karbantartó tevékenysége jelentősen hozzájárul. Mindezt az őszi felülvizsgálatokon a szemlebizottságok észrevételei is visszaigazolták.

A közfoglalkoztatottak munkája látványos eredményeket hozott a csak kézi munkával végezhető feladatok végrehajtásában, például a csatornák rézsűinek cserjézésében, szelektív gyomirtásban (parlagfű), átereszek és burkolt csatornaszakaszok iszapolásában és tisztításában, belterületi, fenntartógéppel nem megközelíthető csatornaszakaszok kaszálásában. Mindemellett a közfoglalkoztatás által biztosított kézi munkavégzés a vízszállító képesség javítására jellemzően kisebb csatornák esetében eredményes. A közfoglalkoztatottak alkalmazása tette lehetővé az állami medrek belterületi szakaszainak évente többszöri kaszálását is, ami jelentősen javította és javítja a vízügyi tevékenység megítélését a lakosság körében.

 

Menü

Navigáció