Közfoglalkoztatási Kiállítások: Nógrád megye - Nagy érdeklődés övezte a közfoglalkoztatás remekeit

Publikálva: 2015. szeptember 18.

A II. Nógrád Megyei Közfoglalkoztatási Kiállítás és az ezzel párhuzamosan megtartott megyei közfoglalkoztatási szakmai fórum házigazdája Bátonyterenye volt. Nagy ünnep volt ez, ami nem is csoda, hiszen idén mintegy 14 ezer ember vesz/vett részt a közfoglalkoztatásban a megyében. Nógrád sokoldalúan aknázza ki a programok nyújtotta lehetőségeket, ami meg is látszik a településeken. E kiállításon – a teljesség igénye nélkül – megmutatták, mire is képesek a dolgos közfoglalkoztatottak. Az eseményt dr. Hoffmann Imre helyettes államtitkár nyitotta meg.

2015-ben kiemelt prioritás a közfoglalkoztatási program folytatása, fokozatos kiterjesztése – jelezte a Belügyminisztérium helyettes államtitkára. Hozzátette: az eddigi átlagos évi 200 ezer közfoglalkoztatotton felül ez év második felében további több tízezer ember kaphat lehetőséget a közfoglalkoztatásban való részvételre. A Kormány célja 2016-ban is, hogy olyan programok induljanak, amelyek még inkább könnyítik a közfoglalkoztatásból a versenyszférába való belépést. A közfoglalkoztatásra fordítható jövő évi 340 milliárd forint ezt a célt, illetve az értelmes, értékteremtő programok támogatását, megvalósulását szolgálja.

Nógrád megyében a mezőgazdasági mintaprogramban 1250 közfoglalkoztatott dolgozik. A kiállításon elsősorban e programok termékei kerültek bemutatásra. A közfoglalkoztatásban megtermelt zöldség- és gyümölcsféléket az önkormányzat konyháiban dolgozzák fel, illetve szociálisan rászorultak között kerül kiosztásra. Az állattenyésztésen belül baromfi, nyúl, kecske, sertés és juh tenyésztésével foglalkoznak - mindezt bemutatták az érdeklődőknek.

Összességében a járási startmunka mintaprogram keretében 99 településen 4587 fő közfoglalkoztatása valósul meg a Belügyminisztérium közel 5,5 milliárd forintos támogatásából. A helyi sajátosságokra épülő mintaprogramban a közfoglalkoztatók a település speciális szükségleteihez kapcsolódó fejlesztéseket valósítják meg: turisztikai központot, illetve varrodát alakítanak ki. A falusi turizmus fellendítése érdekében parkolókat, szabadtéri konyhákat, szabadtéri főző- és sütő helyeket építenek ki. A közút és belvízelvezetési programokban betonelemeket gyártanak. Az önkormányzati erdőkből kinyert alapanyagokból a közfoglalkoztatás keretében működő asztalos műhelyben kerítésléceket, táblákat, buszmegállókat és pihenőpadokat készítenek.

A bio- és megújuló energiafelhasználás érdekében energianövények telepítésével is foglalkoznak. A parlagfű irtása, valamint az illegális szemétlerakók felszámolása mind az egészségesebb és élhetőbb életkörülmények megteremtését/fenntartását szolgálják, amit Nógrád megyében igen komoly szinten kezelnek.

Ez évben a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó képzések keretében a megyében indultak betanító, OKJ és hatósági képzések egyaránt. A betanító képzések között indítottak például gyógy- és fűszernövénygyűjtő, betanított parkgondozó, varrómunkás, betonkészítő, illetve kisgépkezelő tanfolyamot. Az OKJ keretében pedig többek között TB ügyintéző, mezőgazdasági munkás, építő- és anyagmozgató gépkezelő tanfolyamokon bővíthették ismereteiket a közfoglalkoztatottak. E képzéseknek nagyon pozitív volt a visszhangja a résztvevő közfoglalkoztatottak körében.

A rendezvény célja nem csupán 25 kiállító önkormányzat közfoglalkoztatásban megtermelt és előállított terményeinek és termékeinek bemutatása volt, hanem ezeken keresztül a jó gyakorlatok megismertetése az érdeklődőkkel, ötletek adása a még sikeresebb program-megvalósításokhoz. A látogatók, érdeklődők nagyon hasznosnak ítélték meg a Kiállítást.

Menü

Navigáció