A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatával együtt, immár harmadik alkalommal rendezi meg a „Közfoglalkoztatási Kiállítás és Vásár” elnevezésű rendezvényt. A szeptember 2-i és 3-i miskolci kiállítást dr. Hoffmann Imre, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára nyitja meg.
Az idei rendezvényre Borsod-Abaúj-Zemplén megye településein kívül Heves megyéből is érkeznek kiállítók, így összesen 108 helyen lehet szemrevételezni, illetve megvásárolni a közfoglalkoztatásban készült termékeket.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében jelentős számú, korábban álláskeresőként nyilvántartott ember a közfoglalkoztatás révén jut munkajövedelemhez. A megye 358 településén jelenleg 39 598 ember kap munkalehetőséget ebben a formában. Az ország egyik legnagyobb megyéjeként, itt a legnagyobb mértékű a közfoglalkoztatás. A rendelkezésre álló források felhasználásával, az értékteremtő munka eredményeként jelentős változások következtek be a települések életében.
A közfoglalkoztatottak csaknem felét a járási startmunka mintaprogramok keretében kijelölt, értékteremtő tevékenység ellátására alkalmazták. Legtöbben mezőgazdasági munkát végeznek, s igen sokan különféle helyi sajátosságokra épülő fejlesztést– pl. középületek felújítása, parkok, közterek építése - valósítanak meg. A startmunka programok további résztvevői pl. belvíz-elvezetéssel, mezőgazdasági földutak, belterületi közutak karbantartásával, illegális hulladéklerakók felszámolásával összefüggő feladatokat látnak el.
Jelentős értékteremtő beruházások valósulnak meg a közfoglalkoztatás révén, hiszen a mezőgazdasági program keretében nagy mennyiségű élelmiszert termesztenek, óvodák, iskolák újulnak meg, közterek szépülnek, erdőket, szőlőültetvényeket tartanak rendben, patakmedrek és illegális hulladéklerakó helyek válnak rendezetté, de az adminisztratív feladatok ellátásban is dolgoznak. A települések a közfoglalkoztatásban megtermelt javakat széles körben (pl. a közétkeztetésben) használják fel, illetve szociális hozzájárulásként rászorulóknak is juttatnak belőle.
A kiállításon az egyes települések megmutatják, hogyan kapcsolódtak be a közfoglalkoztatásba, milyen értékteremtő munkát végeztek, és milyen termékeket állítottak elő, példázva azt, hogy egy jó ötlettel, kitartással és szorgalommal mi mindent lehet elérni. A kiállításon a mezőgazdasági áruféleségek mellett az érdeklődők találkozhatnak matyó népművészeti termékekkel, tésztakészítőkkel, szőttes-és fonott árukkal, seprűkötőkkel, saját gyártású betonelemekkel, varrodai termékekkel, faipari készelemek gyártóival. A kiállítás ideje alatt, a járásokból érkező amatőr művészeti csoportok mutatkoznak be.