Hajdú-Bihar megyében az egyik legeredményesebb közfoglalkoztatási program Hajdúnánáson valósul meg. Szólláth Tibor polgármester vezetésével olyan termelési struktúrát alakított ki az önkormányzat, amely hosszú távon szolgálja a közfoglalkoztatási programokban dolgozók és a város érdekeit. Sokszínű közfoglalkoztatásuk kézműves remekeit a hétvégén, az immár második alkalommal megrendezett Hajdúk Világtalálkozóján is bemutatták.
Az esemény nagy számban vonzotta a vendégeket, ami nem is csoda, hiszen a hazai hagyományőrző csoportokon kívül még Szlovákiából és Lengyelországból is érkeztek előadók, hogy bemutassák a nagyérdeműnek, hogyan védte meg magát egy hajdú-falu a törökökkel szemben. A rendezvény keretében volt íjászati bemutató és fáklyás felvonulás is. Az eseményhez természetesen szervesen kapcsolódott vásár is, ahol a finom, házilag készített gyógynövényszörpök mellett olyan különlegességgel is találkozhattak az idelátogatók, mint a kecsketejből főzött szappan, vagy a művészi, a csipkeverést idéző mézeskalács. Hajdúnánás közfoglalkoztatási programjait a helyi sajátosságokra épülő programok keretében előállított hímzések, szalmából font használati- és dísztárgyak, mívesen megmunkált bőrtárgyak népszerűsítették.
Hajdúnánáson elérték, hogy a közfoglalkoztatásban dolgozók büszkék munkájukra, annak eredményeire. Szólláth Tibor elismerően beszélt a közfoglalkoztatás eredményeiről. A polgármester mezőgazdasági szakember, és ez meg is látszik a településen: a Kenderes kertben a szürkemarhától kezdve, a mangalica-tenyésztésen át, komoly fóliás növénytermesztést végeznek a közfoglalkoztatottakkal. Igaz, itt komolyan vették és veszik, hogy a kívánt eredmény eléréséhez megfelelő szakmai irányító kell, így az önkormányzat saját maga foglalkoztatja a munkát irányító agrármérnököt. Mint azt a polgármester hozzátette, komoly érték a közfoglalkoztatás lehetősége és annak eredményei. Hasznos egyfelől a településnek, hiszen az értékteremtő munka eredményeként láthatóan épül és szépül a város. Érték ugyanakkor annak is, aki a közfoglalkoztatásban jut átmenetileg munkalehetőséghez: van, aki itt szerez munkatapasztalatot, s ennek eredményeként – ez főként a fiatalokra vonatkozik – tud elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Van, aki itt tanulja meg, mi az, hogy napi rendszerességgel, reggelente időre meg kell jelenni a munkavégzés helyszínén és a munkaidő végéig dolgozni kell. Ez azonban a többséget megerősíti, s hamar megtapasztalják, hogy jobb érzéssel kelnek, fekszenek egy-egy dolgos és láthatóan eredményes munkanap után. Szólláth Tibor szerint a közfoglalkoztatásban lehetőséget kell látni, ugyanakkor ismerni kell az adott város, település sajátosságait. Hajdúnánáson összefüggenek a programok, erre tudatosan figyeltek, hiszen ami az egyik programelemben végtermék, az a másikban alapanyag.
Mezőgazdasági program
A közfoglalkoztatás meghatározó eleme Hajdúnánáson is a mezőgazdasági tevékenység, amely idén 200 közfoglalkoztatottnak nyújt munkalehetőséget. 2014-hez képest 4,5 hektárral, 42,5 hektárra növelték a programban megművelt területet. A növénytermesztésen belül szabadföldi kultúrákban 16 féle zöldséget - paradicsom, paprika, káposzta, hagyma, padlizsán -, továbbá az állatok ellátásához szükséges takarmányt termesztenek. Hajdúnánás városa 2014-ben miniszteri elismerésben részesült. Az elismeréssel járó összegből a Kenderes kertben egy 200 négyzetméteres fűtő- és öntöztető rendszerrel felszerelt fóliasátrat tudtak építeni. Itt és a további hét fóliasátorban primőröket és fűszerpaprikát, az úgynevezett szőlős zártkertekben pedig szőlőféléket, fűszert és étkezési paprikát termesztenek.
A megtermelt zöldségfélék elsődleges piaca a több telephellyel rendelkező, 2000 adagos helyi konyha, míg a terményfelesleg egy részét a termelői piacon, saját standon értékesítik, másik része pedig szociális kiosztásra kerül.
Az állattenyésztés telephelye is az említett Kenderes kert, amely folyamatosan bővül. Egyrészt a közétkeztetés biztosításához szükséges állatokat tenyésztik itt, másrészt - a későbbiekben fellendülő falusi turizmushoz kapcsolódó - őshonos állatokat tartják. A telephelyen megtalálhatóak a sertések különböző fajtái, magyartarka szarvasmarha, szürkemarha, bivaly, szamár, ló, kecske, birka, nyúl és baromfi. Az állattenyésztési program keretében a halastóban haltenyésztéssel is foglalkoznak.
A - részben - húsfeldolgozással foglalkozó szociális szövetkezet 2014-ben kezdte meg a munkáját, amelynek tevékenysége szervesen kapcsolódik a mezőgazdasági programhoz.
Helyi sajátosságra épülő program
A helyi sajátosságra épülő programelemben 104 közfoglalkoztatott vesz részt. A program jóvoltából igazi kézműves remekeket állítanak elő a közfoglalkoztatottak, az elkészült dísztárgyakat az önkormányzat értékesíti, ezzel is népszerűsítve a településre jellemző hagyományokat (szalmafonás, bőrdíszmű készítés, fafaragás, nemezelés) . A szalmafonásnak itt óriási hagyományai voltak, ám ehhez másfajta gabona szükséges, mint amiből a lisztet készítik. A közfoglalkozatás keretében újratelepítették a hosszúszárú gabonát, annak érdekében, hogy ezt a kézműves hagyományt felélesszék. A hagyományőrzés mellett, a program keretein belül a gyepmesteri telepen új kutyakenelek elkészítését végzik, az önkormányzat kezelésében lévő társasház kertjében sétány és díszkert kialakításán dolgoznak, folyamatos a frekventált utak mentén a szegélyek cseréje, kialakítása. A Hősök ligetében filagória építését tervezik. Amint a szükséges engedélyeket megkapják - vélhetően néhány héten belül -, megkezdik a munkálatokat.
Illegális hulladéklerakók felszámolása program
Az összesen 40 fő közfoglalkoztatását lehetővé tévő program keretében négy hulladéklerakó helyet kíván felszámolni az önkormányzat Az egyik kiemelt helyszín Hajdúnánás-Tetej városrész. Az innen kitermelt zöldhulladékot komposztálják, illetve a többi hulladékot válogatást követően elszállítatják, a területen található fahulladékot vágják, aprítják. A másik kiemelt helyszín az 1,7 hektár területen elhelyezkedő egykori lőtér, amelynek rendbetételét az indokolja, hogy a városi sporttelep közvetlen közelében van, és a későbbiekben a területet sportolási célokra kívánják használni. A harmadik terület a 3,7 hektáron elterülő kiserdő. A területet a közfoglalkoztatottak megtisztították, a parkosítás, a fák újratelepítése döntően elkészült. Negyedik helyszín a Fürdő úti egykori kertészet, melyen az elmúlt két évben újra illegálisan elhelyezett hulladéklerakók keletkeztek. A területet itt is megtisztították, mert a városi strandhoz kapcsolódóan még ebben az évben parkolót szeretnének kialakítani.