Kecske- és juhtartás lehetőségei a közfoglalkoztatásban

Publikálva: 2015. július 13.

A Belügyminisztérium a közfoglalkoztatás keretében végezhető állattenyésztés lehetőségein belül a kecske- és juhtartásról rendezett konferenciát 2015. július 9-én. A közfoglalkoztatási programok fejlesztéséhez kívánt a Tárca ezzel a szakmai tájékoztatóval az érdeklődő települési vezetőinek ötleteket adni. A résztvevők előadásokat hallgathattak meg egyebek mellett az állattartás és tenyésztés egészségügyi követelményrendszeréről, továbbá megismerkedhettek a juh- és kecsketartás történelmi előzményeivel, valamint jövőbeli irányaival. A délutáni órákban hat polgármester mutatta be települése sikeres közfoglalkoztatási programját, illetve az ennek keretében már sikeresen működő mezőgazdasági tevékenységeit.

Az elmúlt évek pozitív tapasztalatainak figyelembevételével a 2015. évi startmunka mintaprogramok mezőgazdasági projektjeiben a Belügyminisztérium felmérést végzett a kecske- és a juhállománnyal kapcsolatban. Magyarországon összesen 13 megye 38 településén történik a juhtenyésztéshez kapcsolódó tevékenység a közfoglalkoztatás keretében. A juhtenyésztésben dolgozó közfoglalkoztatottak száma összesen 259 fő. A kecskeállomány felmérése során összesen 11 megyéből érkezett visszajelzés, a felmért programokban a közfoglalkoztatottak száma 37 fő. Nyolc megyét érintően 12 helyen történik tej, tejtermék értékesítés.

A konferencián dr. Póti Péter, a Szent István Egyetem docense, az Állattenyésztés-tudományi Intézet igazgatója a kecsketenyésztés és juhtartás lehetőségeiről tartott előadást, majd dr. Márton János, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) állatorvosa ismertette a kecske- és juhtartás állategészségügyi követelményeit.

A szakmai találkozón hat település – Kunmadaras, Somogyudvarhely, Gádoros, Szuha, Tiszaadony, Komlóska – polgármestere mutatta be községük juhtartásban, kecsketenyésztésben valamint tej és tejtermék értékesítésben elért eredményeit.

Menü

Navigáció