Építő közfoglalkoztatás

Publikálva: 2015. július 10.

Magyarországon több ezer ember él területileg elkülönülő, leromlott telepek területén. A belső peremvidék létezésére évekkel ezelőtt felfigyeltek a szakemberek, de hatékony intézkedések hiányában a probléma egyre súlyosabbá vált. A házak többsége teljes felújításra szorul, illetve csak a házak lebontása és újak építése jelenthet megfelelő megoldást. Ezt felismerve a Belügyminisztérium (BM) „vályogvető” közfoglalkoztatási mintaprogramra vonatkozó miniszteri döntés értelmében Gilvánfán nyolc 42 négyzetméter alapterületű, komfortos, szociális családi ház építését támogatta húsz fő közfoglalkoztatásával.

(Részlet az Építő közfoglalkoztatás - A vályogvető közfoglalkoztatási mintaprogram eredményei című kiadványból.)

Vályog felhasználásával szociális családi házak épülhettek a település lakossága számára, ezáltal növelve a foglalkoztatást és elősegítve fiatal családok önálló életviteli lehetőségét. A program eredményeként több család is lehetőséget kap arra, hogy új, részben maga építette, környezetbarát, a mainál komfortosabb, egészségesebb lakóházba költözhessen, továbbá a program nagymértékben hozzá járult a korábbinál kedvezőbb falukép kialakításához is.

A „vályogvető” közfoglalkoztatási mintaprogram I. ütemében a Baranya megyei Gilvánfán nyolc darab, egyenként 42 négyzetméter alapterületű, komfortos lakóházat építettek 20 fő közfoglalkoztatásával. A kivitelezés ütemterv szerint haladt a program teljes (nyolc hónap) időtartama alatt, így nem volt akadálya a 2013. december 12-ére tervezett ünnepélyes átadásnak.

A program tapasztalataira és sikereire alapozva a mintaprogram kiterjesztésének lehetőségeit a szaktárca áttekintette, amelynek eredményeképp 2014-ben megvalósult a „Vályogvető” közfoglalkoztatási mintaprogram II. üteme. A későbbiekben az ország több területére kiterjesztett program célja közfoglalkoztatás keretében olcsó és természet-közeli építőanyag (vályog) felhasználásával szociális családi házak építése a települések nehéz körülmények között élő lakossága számára.

A BM Közfoglalkoztatási és Vízügyi Helyettes Államtitkárság és a BM Területrendezési, Építésügyi és Örökségvédelmi Helyettes Államtitkárság közösen jelölte ki – a munkaerő-piaci mutatók és a településvezetőkkel történt előzetes egyeztetések alapján – azt a tíz települést, ahol szükségesnek és ezáltal sikeresnek gondolták egy ilyen program megvalósulását. Miniszteri döntés alapján a Baranya megyei Gilvánfa és Kisszentmárton, a Fejér megyei Enying, Sárosd, és Sárkeresztúr, a Hajdú-Bihar megyei Hortobágy és Komádi, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszatenyő valamint a Somogy megyei Bárdudvarnok és Újvárfalva település önkormányzata 236 fő közfoglalkoztatásával megvalósuló mintaprogramot indított 2014. május 26-án. Ennek keretében a kiválasztott településeken préselt vályog, vagy bontott tégla falszerkezetű, komfortos házak kerültek megépítésre. Országosan összesen 51 lakóház épült, a helyi adottságoktól függően, településenként eltérő számban.

A 2014. májusában elindult program öt településén 2014. december 31-ig megvalósult, további öt település (Sárosd, Sárkeresztúr, Enying, Bárdudvarnok, Újvárfalva) esetében a program befejezésének időpontja 2015. március 31-re módosult.

A Belügyminisztérium a projekttől az ott élők társadalmi-szociális körülményeinek, valamint a környezet infrastrukturális feltételeinek javulását várja. A közfoglalkoztatási program keretében elkészült épületek a fentieken túl a korábbinál kedvezőbb falukép kialakításához is hozzájárulnak. Ezt tapasztalják az önkormányzatok is, akik egyöntetűen szeretnék, ha lehetőség nyílna a program folytatására és további szociális bérlakások építésére a rendelkezésre álló eszközök és humánerőforrás felhasználásával.

A program, illetve az ehhez kapcsolódó közfoglalkoztatás egyrészt hozzájárult a foglalkoztatási feszültségek mérsékléséhez, másrészt a fiatal és szűkös helyzetben lévő családok önállósodásához, ugyanakkor a korábbinál kedvezőbb településkép kialakításához is.

A programról bővebben is olvashat a fényképekkel illusztrált Építő közfoglalkoztatás - A vályogvető közfoglalkoztatási mintaprogram eredményei című kiadványból.

Menü

Navigáció