Immár második alkalommal rendezte meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal és Miskolc Megyei Jogú Város a Közfoglalkoztatási Kiállítást. A kétnapos rendezvény célja az volt, hogy az egyes települések megmutassák, milyen értékteremtő munkát végeztek, és milyen termékeket állítottak elő a közfoglalkoztatásban. A nagy érdeklődésre számot tartó eseményen köszöntőt mondott Demeter Ervin kormánymegbízott, valamint Kiss János, Miskolc alpolgármestere. A rendezvényt dr. Hoffmann Imre a Belügyminisztérium helyettes államtitkára nyitotta meg.
A Közfoglalkoztatási Kiállítás az önfenntartás és értékteremtés jegyében című programon Borsod-Abaúj-Zemplén megye 16 járásának 114 települése mutatta be a közfoglalkoztatásban előállított termékeit. Az idei rendezvény újdonsága volt, hogy néhány terméket a látogatók meg is vásárolhattak.
Mint azt Dr. Hoffmann Imre helyettes államtitkár megnyitójában elmondta, a Kormány kiemelten kezeli továbbra is a foglalkoztatás bővítését, amelynek érdekében az elmúlt négy és fél évben jelentős strukturális átalakításokat hajtott végre a munkaerőpiac területén. E változások sikereit mutatja, hogy 23 éves csúcson van a foglalkoztatás, több hónapja négymillió felett van a foglalkoztatottak száma, és 11 százalékról mára 6.8 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta. A közfoglalkoztatás – tette hozzá a helyettes államtitkár - tranzitfoglalkoztatási forma, hiszen a távlati foglalkoztatáspolitikai cél az elsődleges munkaerőpiac kiszélesítése. Sokaknak azonban a közfoglalkoztatás adja a munka első élményét, vagy hosszú kényszerszünet után az újbóli esélyt. Éppen ezért a Kormány évről évre emelte és emeli az erre a célra szánt forrást, amely idén 270, míg 2016-ban már 340 milliárd forint - emelte ki Dr. Hoffmann Imre.
A megyében a regisztrált álláskeresők jelentős hányada a közfoglalkoztatásban munkálkodik. Az önkormányzatok vissza nem térítendő támogatást kapnak, amit felhasználhatnak bérköltségre, beruházásra és dologi kiadásokra. A megye 358 településén jelenleg 39.629 ember kap munkalehetőséget ebben a formában. Az ország egyik legnagyobb megyéjeként itt érezhető leginkább komoly változás a közfoglalkoztatási programok hatásaként.
Jelentős értékteremtő beruházások valósulnak meg a közfoglalkoztatás révén, hiszen a mezőgazdasági program keretében nagy mennyiségű zöldségfélét termesztenek, óvodák, iskolák újulnak meg, közterek szépülnek, erdőket, szőlőültetvényeket tartanak rendben, patakmedrek válnak rendezetté, és illegális hulladéklerakó helyeket számolnak fel, de az adminisztratív feladatok ellátásban is dolgoznak közfoglalkoztatottak. Így elmondhatjuk, hogy a közfoglalkoztatás nap, mint nap beteljesíti célját. A települések a közfoglalkoztatásban megtermelt javakat széles körben (például a közétkeztetésben) használják fel, illetve szociális hozzájárulásként rászorulóknak is juttatnak belőle.
A kiállításon a mezőgazdasági áru-féleségek mellett az érdeklődők találkozhattak matyó népművészeti termékekkel, tésztakészítőkkel, szőttes-és fonott árukkal, seprűkötőkkel, saját gyártású betonelemekkel, varrodai termékekkel, faipari készelemek gyártóival.
A kiállítás ideje alatt a 16 járás amatőr művészeti csoportjai mutatkoztak be a nagyszínpadon. A rendezvényt a Ladánybene 27 zenekar élőkoncertje zárta.