Az I. Országos Közfoglalkoztatási Kiállítás a látogatók és a kiállítók részéről is egyaránt nagy sikernek örvendett. A 2015. október 2–3-i rendezvényen megjelenő települések lelkesen mutatták be közfoglalkoztatásban elért eredményeiket, megtermelt javaikat és termékeiket. A Vajdahunyad várában megtartott kiállítás kiváló szakmai és kulturális programokkal büszkélkedhetett, de az esemény valódi főszereplői maguk a kiállítók voltak.

A kiállításon az ország számos települése bemutathatta a közfoglalkoztatás során előállított termékeit és értékteremtő munkáik eredményeit. A látványos kiállítóhelyeken a vendégeket zöldségek, gyümölcsök széles kínálata várta. Az érdeklődők kóstolhattak és vásárolhattak egyebek mellett kecskesajtot, mangalicából készült szalámit, kolbászt, füstölt árut, valamint szörpöt, lekvárt, tepertő és paprikakrémet is. A kóstoláson túlmenően lehetőség nyílt a különböző termékek – vesszőkosarak, házi lekvárok, szörpök, rongyszőnyegek – elkészítési módjának megismerésére. Mindezek mellett kulturális műsorok adtak ízelítőt a helyi népviseletekről, zenei népszokásokról. Kilenc település polgármesterét kértük meg arra, hogy osszák meg véleményüket a rendezvénnyel kapcsolatban.

Almáskamarás

Almáskamarás örömmel és tisztelettel fogadta, hogy meghívást kapott a kiállításra. „Szakmai szempontból is hasznosnak értékeltük a két napot” – mondta Mazán Attila polgármester. Az ország különböző régióiból érkező kiállítók megmutathatták termékeiket, jó példákat, gyakorlatokat adhattak át egymásnak, megismerhették azokat a lehetőségeket, amelyeket eddig nem használtak. „A közeljövőre nézve célokat tűztünk ki, amelyeket összhangban, együttműködve, ki-ki saját programjában szeretne megvalósítani. Különös tekintettel az állattartás, növénytermesztés és feldolgozás, valamint az értékesítés területén kell előre lépnünk” – tette hozzá a polgármester.

Arló

A közfoglalkoztatás megítélése a különböző társadalmi-földrajzi rétegekben igen változó, de Arló Nagyközség Önkormányzatának sikerült megbecsülést szereznie a programoknak. 2013 áprilisa óta nagy változásokon esett át a település. Olyan értékteremtő munkálatokat végeztek, amelyek nagyban hozzájárultak az emberek közérzetének javításához. A mezőgazdasági programnak köszönhetően a helyi, 600 adagos konyhát teljes mértékben saját terményükből látják el. Európai hírű suvadásos tavuknál 2013-ban hét alkalommal ázott be a csárda, amelynek tetejét közfoglalkoztatottakkal cserélték le. Az épületet téliesítettek, felújították a vízvezetékeket és a mellette található kőből készült szálláshelyeket. Az idén mindemellett buszvárókat és több parkot is építettek.

„Az igazi haszon: hogy lesz a munkának presztízse, egyre többen élnek munkabérből, mint segélyből, rendszeresen sorban állnak a munkáért” – mondta dr. Vámos Istvánné polgármester. „Ami a kiállítást illeti: enyhén szólva fantasztikus volt! Büszkék vagyunk rá, hogy a főváros előtt is megmutathattuk egy kis szeletét a munkánk eredményének. Sajátos termékeink nagy sikert arattak. Volt olyan látogató, aki a lila burgonya fajtánk teljes mennyiségét megvásárolta, népszerűek voltak a kóstolásra kínált termékeink.” Egy ilyen kiállítás alkalmas lehet az üzletkötésekre és az önkormányzatok közötti tapasztalatcserékre. „Szó szerint áradt a szeretet vezetők és alkalmazottak részéről, olyan kedvesen mutatták be termékeiket. Különös élmény volt az ország másik szegletén működő baranyai önkormányzattal való találkozásunk. Feltehetően ki fognak alakulni szakmai együttműködések.”

Békés

Békés városa a kezdetektől fogva részt vesz az értékteremtő közfoglalkoztatásban, évente általában a 150 főt meghaladó létszámmal.

„Véleményem szerint a program jó, hiszen olyan embereknek biztosít munkát és jövedelmet, akik kevésbé képzettek, illetve már hosszabb idő óta nem dolgoznak. Ezeknek az embereknek rá- illetve vissza kell szokni a munkába. Fontos tényező, hogy érezzék – és szerintem a többség érzi is – hogy a közösség számára hasznosítható értéket termelnek. A munkába járás rendszeressége és a teljesítmények megkövetelése minden évben „kitermel” néhány olyan dolgozót, akik hosszabb időre és tartósan be tudnak illeszkedni a nyílt munkaerőpiacra” – mondta Izsó Gábor polgármester.

Az önkormányzatok nagyon fontos városüzemeltetési feladatokat tudnak a program által megoldani. Békés rendezettebb és tisztább lett, a mezőgazdasági termeléssel pedig eljutottak egy olyan szintre, hogy szociális szövetkezetet tudtak alakítani. Az itt termelt javak nagy részét a helyi konyhában, illetve a savanyítóban hasznosítják. A betonelem gyártása, illetve a hálókötés kifejezetten jövedelmező, később ezeket is szeretnék a szociális szövetkezetbe bevonni. „A kiállítást fontosnak és jónak tartom” – tette hozzá a polgármester. „A közös bemutatkozás motiváló lehetősége és a kölcsönös tapasztalatszerzés minden településre mozgósító erővel hat. A jelenlévő közfoglalkoztatottak számára nagy élmény és lehetőség egy ilyen nem mindennapi alkalmon részt venni. Azt tapasztaltam, hogy egymás termékeit a saját értékekkel összehasonlítva megerősítést nyertek abban, hogy érdemes ezt a munkát végezni.”

Komló

Komló számára a közfoglalkoztatási programok indulása óriási lehetőség és kihívás is volt egyben. Lehetőség, hogy a város nehéz foglalkoztatási helyzetén javítsanak, és helybéliek százainak biztosítsanak megélhetést. Kihívás, hogy ezek az emberek egyúttal maguk és a közösség számára is értékes, hasznos munkát végezhessenek.

„A tapasztalatok bizonyítják, hogy jó úton járunk” – mondta Polics József polgármester. Mostanra közel ezer ember dolgozik a város közfoglalkoztatási programjaiban, ami ugyanennyi családnak jelent állandó jövedelmet. „Saját betonelem-gyárunk, tésztaüzemünk, zöldségeskertünk és gombatermesztő pincéink vannak, a terményeket értékesítjük is a szociális bolton keresztül.” A közfoglalkoztatottaknak köszönhetően fel tudták újítani, illetve építeni az önkormányzati bérlakásokat, amivel a fiatalok helyben maradását szeretnék előmozdítani. Eközben egyre-másra újulnak meg a város útjai, járdái, terei is, helyi anyagokból, helyi munkával teremtve élhetőbb környezetet minden komlóinak.

„Ennek a szerteágazó munkának egy szeletét, az értékmegőrző programunkat mutattuk be a közfoglalkoztatási kiállításon” – mondta a polgármester. „Ez egy nagyon jó alkalom volt a városnak és a programokban dolgozóknak is a bemutatkozásra. Láthattuk, hol tartunk, mit értünk el a többi településhez képest. Megismerhettünk jó gyakorlatokat és követendő példákat, egyúttal magunk és példaként szolgálhattunk mások számára.”

Paszab

„Az, hogy a mezőgazdasági startmunka programon belül készített savanyúságokat, zöldségféléket közfoglalkoztatottakkal állítjuk elő, az valóban visszaadta a munka becsületét azoknál az embereknél, akik eddig csak segélyből éltek” – mondta Tajthy Péter, Paszab polgármestere.

Paszab Község méltán híres a Paszabi Szőttesről, amely a Megyei Érték elismerő címet is megkapta, és kapujában van a Nemzeti Érték elnyerésének is. A közfoglalkoztatás keretében lehetőségük nyílt mezőgazdasági útjaik rendbetételére, közintézményeik állagmegóvására, valamint a jövőben településszépítő falubútorok készítésére.

„A közfoglalkoztatási kiállítás bebizonyította azt, hogy a közfoglalkoztatási programokon készült termékek igenis vállalhatók a nagyközönség előtt. Bebizonyította azt, hogy a Belügyminisztérium, illetve a Kormány komolyan veszi a közfoglalkoztatás lehetőségét, mert kistelepüléseken, ahol eddig segélyből éltek a hátrányos helyzetű emberek, most valódi hasznos munkát végezhetnek” – mondta a polgármester. „Meggyőződésem, hogy a közfoglalkoztatási programok alapot nyújtanak Paszab Községben is ahhoz, hogy az itt dolgozók a jövőben a piacgazdaságban fognak elhelyezkedni.”

Rábacsécsény

Rábacsécsény, a 600 lelket számláló kis Rába-menti település 2012 márciusában kapcsolódott be a közfoglalkoztatásba. Az elmúlt négy év során sok tapasztalat halmozódott fel a program értékteremtő tevékenységével kapcsolatban.

Rábacsécsényben a mezőgazdasági termelés önkormányzati területeken és az egyedülálló, idős emberek által felajánlott kertekben történik. Ugyan a munka intenzitása miatt nem szerencsés a szétszórtan elhelyezkedő kis kertek művelése, mégis hasznosnak tartják ezt a tevékenységet, hiszen nem maradnak parlagon ezek a földek. Ugyanakkor a fiatalabbaknak mintát adnak arra, hogy a ház körüli kerteket érdemes művelésbe fogni. Segélyek helyett munkát ad ez a program azoknak a vidéken élő, kevésbé képzett embereknek, akik sok esetben éveken át nem tudtak az ipari munka világában, a versenyszférában tartósan elhelyezkedni. Tapasztalat, hogy egészségi és pszichés állapotuknak is kedvez a helyben végezhető, hozzájuk közelebb álló, szabadban történő kertészeti munka. Kertészetük nem kimondottan bio-termékeket, de egészséges, lehetőleg vegyszermentesen termelt finom, friss zöldségeket, gyümölcsöket állít elő, amelyeket kézműves módon fel is dolgoznak, tartósítanak. Ezek a termékek a helybeliek és a környékbeli települések lakói körében is közkedveltté váltak.

„A kiállítóházak kínálata mindenképpen jelentős értékteremtésről tanúskodott” – mondta Kovács Teodóra polgármester. „Meggyőződhettünk arról, hogy az államnak a közfoglalkoztatásra fordított kiadásai nem voltak hiába valók. Sokszínűség jellemezte a kiállítást, ugyanakkor a sokféle munkát tükröző, szép kivitelben bemutatott termékek áttekintése során megállapíthatjuk, hogy mégis egységes volt.”

Szakály

Szakály Község Önkormányzata 2011-ben kezdte meg a közfoglalkoztatás keretében a saját tulajdonú területek tisztítását, hasznosíthatóvá tételét. Törekvéseik eredménye a valódi értéktöbbletet létrehozó növénytermesztés, állattenyésztés és feldolgozó üzem megalakulása, amely munkalehetőséget biztosít a hátrányos helyzetű, tartósan munkanélküli lakosság számára és egyúttal biztosítani tudja a saját működtetésű konyhájuk nyersanyag felhasználásának mintegy 70-80 százalékát.

A mezőgazdasági projektbe bevont álláskeresőknek lehetőségük nyílt szakirányú tanfolyamok elvégzésére növénytermesztés és állattenyésztés tárgykörben. Az évek során törekedtek a művelés alá vont területek növelésére, illetve a szélesebb körű, választékosabb zöldségnövény termesztésre. Az elkövetkezendő években is szeretnék folytatni a már megkezdett termeléseket.

Nagy szükségét látják a közfoglalkoztatásnak mind a munkanélküli lakosság, mind az önkormányzat szempontjából. „Malacsütésre szerettünk volna engedélyt kérni, amelyet tavaly a Tamási kistérségi bemutatón megvalósítottunk, de sajnos nem kaptunk rá lehetőséget. Úgy gondolom, hogy ez egy kuriózum lett volna a városi emberek számára is” – mondta Törő Péter, Szakály polgármestere. „Önkormányzatunk számára különösen felemelő érzés volt a kiállítás, mivel elnyertük a legszebb standnak járó díjat és elismerő oklevelet. Ha a hagyományt követve az elkövetkezendő években is megrendezésre kerülne a kiállítás, szeretnénk, ha a falusi „fíling” nagyobb teret kaphatna, színesebbé tehetné a forgatagot.”

Szuha

„Szuha Község Önkormányzatának közfoglalkoztatásban dolgozói örömmel fogadták a lehetőséget, hogy termékeinket ilyen nívós helyszínen is megmutatjuk, mint a Városliget és a Vajdahunyad vára” – mondta Tóth Zoltán István, Szuha polgármestere.

A kiállítás sokszínűsége, a kiállított termékek minősége bizonyítékul szolgált arra, hogy a közfoglalkoztatás értékteremtő, amely segíti a vidéki Magyarországon élők helyzetét, valamint lehetőséget biztosít a rejtett természeti értékek kihasználására. „A kiállítás látogatottsága, az érdeklődők száma meghaladta a várakozásainkat” – tette hozzá a polgármester. „A tartalmas, színvonalas előadások segítik a későbbi munkák jobb megszervezését, koordinálását. A szuhai kecskesajt minőségét bizonyítja, hogy standunknál folyamatosan nagy volt a zsúfoltság a rengeteg érdeklődő miatt.”

Tiszatenyő

A polgármesteri feladatok a közfoglalkoztatás 2011. évi beindításával teljesen átalakultak. „Az azt megelőző években a közhasznú, közcélú foglalkoztatás keretein belül csak értékteremtés nélküli szélmalomharcot vívtunk” – mondta Kazinczi István, Tiszatenyő polgármestere. A község vezetése az első perctől óriási lehetőséget látott a programban. Már az első évek eredményei alapján első díjat nyertek a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége által hirdetett „Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok” versenyen. A szervezett munka eredményeként tehenészeti telepük, sertéstelepük, baromfitelepük, tejfeldolgozójuk, savanyító üzemük, szikvízüzemük, tésztaüzemük van, valamint a saját konyhájukról saját termékeik felhasználásával hat településre szállítanak ételt a közétkeztetés keretein belül napi 1200 főre.

„Községünkben megszűnt a munkanélküliség, de az eredmények ellenére nagyon embert próbáló évek vannak mögöttem” – mondta a polgármester. „Az I. Országos Közfoglalkoztatási Kiállítás egy csoda volt a számomra, amely igazolta ennek a típusú foglalkoztatásnak a létjogosultságát. Öröm volt látni azoknak a civil látogatóknak az arcát, akik szinte hitetlenkedve nézték mindazokat az értékeket, amelyeket a kiállító önkormányzatok bemutattak. Számomra ismételten erőt adott a további munkához.”