A parlagfű elleni védekezést 2012. évben kezdte meg a Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási és Vízügyi Helyettes Államtitkársága, a Magyarország Parlagfű Elleni Rövid és Középtávú Védekezési Akciótervéről szóló 1230/2012. (VII.6.) Korm. határozat feladatainak megfelelően.

Hasonlóan az előző évekhez, a védekezés hatékonyságának érdekében, az Agrárminisztériummal egyeztetve, 2022. évre is ötszöri kaszálást határoztunk meg az év elejétől folyamatban levő közfoglalkoztatási programok esetében.

A kaszálási időpontok: 

  1. kaszálási ütem: június 20-24.
  2. kaszálási ütem: július 11-15.
  3. kaszálási ütem: augusztus 1-5.
  4. kaszálási ütem: augusztus 22-26. 
  5. kaszálási ütem: szeptember 12-16.

A parlagfű-mentesítés közfoglalkoztatás keretén belül önkormányzati területeken valamint állami tulajdonban lévő területeken (vízügyi, erdészeti, Magyar Közút NKft, MÁV, ORFK) valósult meg a fent meghatározott időszakokban.

A parlagfű-mentesítési feladatokat a 2022. évben is a járási startmunka mintaprogramok keretében, jellemzően a mezőgazdasági, valamint a szociális programelem belvíz-elvezetési, mezőgazdasági földutak rendbetétele, belterületi közúthálózat karbantartása, illegális hulladéklerakó-helyek felszámolása programelemeiben, az országos, valamint a hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási programokban résztvevő közfoglalkoztatottak segítségével végezték el.

Az öt ütemben elvégzett parlagfű-mentesítésben jellemzően ugyanazok a személyek vettek részt, valamint ugyanazon területek többszöri kaszálása történt meg, ezért az összesítés alapján a közfoglalkoztatottak által parlagfű-mentesített terület nagysága 2022. évben 56 996 040 m2, azaz 5 699,6 hektár, a bevont létszám 28 895 fő volt.  

A közfoglalkoztatási programok a Magyarország 2022. évi központi költségvetéséről szóló 2021. évi XC. törvény 1. melléklet XLVII. Gazdaság-újraindítási Alap fejezet 4.  Gazdaság-újraindítási Foglalkoztatási Alap cím, 6. „Start-munkaprogram” alcím 2022. évi kiadási előirányzatában meghatározott keret terhére indultak.

A 2022. évben a szélsőséges időjárás és az adott terület csapadékellátásának függvényében a parlagfű fejlettségi állapota rendkívül változatos képet mutatott az ország területén. A közfoglalkoztatók a parlagfű-mentesítés során már gyakorlottan alkalmazkodtak az irtási módszerek kiválasztásában, a gyomnövény hatékony eltávolításában.  Az országban számos közigazgatási területen csökkent a fertőzöttség, azonban ez a folyamat csak rendszeres irtással tartható fent, a gondozatlan magánterületekről származó esetleges újrafertőzések miatt. A közfoglalkoztatottak szükség szerint a központilag meghatározott időszakokon túl, a vegetációs periódusban is folyamatosan elvégezték a parlagfű és az egyéb allergén gyomnövények irtását.