A Hajdú-Bihar megyei Egyek nagyközség kezdetek óta részt vesz a startmunka programokban. A programok közül a legfajsúlyosabb a mezőgazdasági program, amelynek keretében eleinte három hektárt, a 2015-16-os programévben már 36 hektárt művelnek meg. A programban dolgozó 110 közfoglalkoztatott munkája eredményeként a helyi konyhát az idei programévben – amelyben új elemként jelenik meg az állattartás – már teljesen szeretnék ellátni.
Egyeken a mezőgazdasági programok mellett más fontos és értékteremtő eredmény is köthető a közfoglalkoztatáshoz: kilenc, eddig jó részt esős időben járhatatlan utcát láttak el zúzott kőburkolattal, amit saját készítésű beton szegélykövekkel tettek stabillá és időtállóvá.
A helyi sajátosságokra épülő programban az elmúlt évben építettek egy 300 négyzetméteres szigetelt üzemcsarnokot. Térkövet és kerítésoszlopot is gyártanak. Előbbiek felhasználásával megújulnak a település közterei és járdái, míg az utóbbit - a szintén saját készítésű kerítésfonattal együtt - az önkormányzati területek, valamint olyan romos épületek elkerítésére használják, amelyeket az egykori tulajdonosok leszármazottai az önkormányzatnak adományoztak. A romházakat lebontják, majd a területet alkalmassá teszik mezőgazdasági hasznosításra és bevonják a programba.
Különlegesség a csipkekészítés, amely az idei évtől a bőrdíszműves és festő tevékenységekkel egészül ki. A bio- és megújuló energia-felhasználás programnak köszönhetően az önkormányzat saját beruházásaként vásárolt három bio-kazánt.
Az idei programév legnagyobb volumenű elképzelése a Vályogos tó felújítása. Az egykori vályogvető tó korábban a település nagy részéről érkező csapadék vízgyűjtő helyéül szolgált, másrészt horgásztóként is funkcionált. Napjainkra erősen eliszaposodott és náddal benőtt, de a felújítás eredményeként a település pihenő és közösségi helyéül fog szolgálni.
Szintén az idei tervek között szerepel az üzemcsarnok 300 négyzetméteres fedett résszel történő bővítése, amely hozzájárulna a betonelem készítés volumenének növeléséhez, valamint a közfoglalkoztatásban valósulna meg a gyepmesteri telep kialakítása is.
A programok döntő többségéhez az önkormányzat jelenős anyagi erőforrásokkal járul hozzá. A település vezetője - amellett, hogy tervezi, szervezi, irányítja a közfoglalkoztatási programokat - jelentős erőfeszítéseket tesz, hogy a programok által a munka világába visszakerült vagy bekerült emberek törekedjenek az elsődleges munkaerőpiacon való elhelyezkedésre. A cél érdekében több, általában a szomszédos megyékben működő nagyobb céget keresett meg, amelyek a településen bemutatkoztak, illetve toborzó napot tartottak.