A Belügyminisztérium 2016. december 1-jén elismerésben részesítette a közfoglalkoztatási programok szervezésében és végrehajtásában kiemelkedő tevékenységet végző közfoglalkoztatókat. Az elismeréseket a minisztérium márványtermében Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár adta át 49 település önkormányzatának, két országos közfoglalkoztatónak, valamint a Budapest Esély Non-profit Kft-nek. Az egyenként ötmillió forint összegű támogatást a díjazottak 2017. évi programjaik során használhatják fel.

A Belügyminisztérium immár ötödik éve díjazza az értéket teremtő, folyamatos munkavégzést lehetővé tevő, több célcsoportot is elérő közfoglalkoztatási programokat. A díjazás alapfeltétele, hogy a településen szervezett közfoglalkoztatási programok összhangban legyenek a közfoglalkoztatás céljaival, a támogatott feladatok illeszkedjenek a település adottságaihoz és segítsék annak távlati törekvéseit megvalósítani. További fontos feltétel, hogy a település átgondolt, egymásra épülő, komplex munkafolyamatokat végezzen, valamint, hogy a településen élő hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatása kimagaslóan jól szervezetten működjön.

Fotó: BM

„A Segély helyett munkát kormányzati politikai alapelv nem véletlenül találkozott már a bevezetés kezdeti időszakában a társadalom széles körének jogos igényével és támogatásával” – mondta az elismerések átadását megelőzően Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár. – „A Kormány stratégiai dokumentumaiban és napi munkájában egyaránt hangsúlyozza, hogy nem tartható fenn az olyan, a korábbi kormányzati politikák által preferált rendszer, ahol a segélyezés egyenértékű a munkával kereshető bérrel. A segélyalapú társadalomtól a munka alapú társadalom felé kell haladni és mindenki számára, aki tud és képes, annak – ha éppen arra van szükség kiemelt állami segítséggel és szerepvállalással – biztosítani kell a munka lehetőségét.”

A díjazott közfoglalkoztatók rendkívül sokszínű módon járulnak hozzá a közfoglalkoztatás sikeréhez, a földművelési és állattenyésztési programoktól kezdve a saját termék feldolgozásán át a piaci értékesítésig terjedően. A Startmunka program keretet biztosít a speciális, helyi termékek előállításához, valamint élelmiszeripari gyártáshoz is.

A Belügyminisztérium a már meglévő közfoglalkoztatási programokat kívánja megerősíteni és továbbfejleszteni. A települések a díjazásként megítélt támogatást beépíthetik a jövő évben indított minta-, illetve ráépülő programjaikba.

A települési önkormányzatok, valamint a Budapest Esély Non-profit Kft mellett országos közfoglalkoztatókat is díjazott a Belügyminisztérium: a Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy, valamint a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány képviselői vehettek át elismerést.

2016. évben Start Plusz díjazásban részesült települések, szervezetek