A Békés Megyei Kormányhivatal immár harmadik alkalommal rendezte meg közfoglalkoztatási kiállítását. A vendéglátó ismét Békéscsaba volt, ahol az impozáns Szent István téren 3600 négyzetméteren mutatkozhatott be Békés megye 59 településének közfoglalkoztatása. Hogy mennyire megbecsülik a közfoglalkoztatás által létrehozott értékeket, az is mutatja, hogy az eseményen dr. Hoffmann Imre, a BM helyettes államtitkára, Gajda Róbert kormánymegbízott, Szarvas Péter polgármester, dr. Gyuricza Csaba, az MVH elnöke, valamint dr. Nagy Ágnes foglalkoztatási főosztályvezető is köszöntötte az érdeklődőket és természetesen a kiállítókat.

Mint azt dr. Hoffmann Imre helyettes államtitkár köszöntőjében elmondta, Magyarországon a munka alapú társadalomban a foglalkoztatás bővítésének hatékony és fontos eszköze a közfoglalkoztatás. A közfoglalkoztatás legfontosabb feladata a tartósan munkanélküliek minél rövidebb idő alatti „aktivizálása”, valamint annak megakadályozása, hogy a munkájukat újonnan elvesztettek elszakadjanak a munka világától. A segélyezési rendszer átalakítása azt a célt szolgálta és szolgálja, hogy munkára ösztönözzön, ne passzív elfogadásra. Ennek keretében az állam maga szervezi meg azoknak az átmeneti foglalkoztatását, akiknek az elsődleges munkaerőpiac valamely okból nem kínál munkalehetőséget. Hozzátette: külön figyelmet szentel a Kormányzat a hátrányos helyzetű csoportok munkába való integrálására.

A kiállítás egyik érdekessége volt, hogy a standok is a megyei közfoglalkoztatási programok keretében, a közfoglalkoztatottak által készültek, amelyek a bennük kiállított termékek mellett jól példázták a közfoglalkoztatásban megvalósuló tevékenységek új értékeket előállító sajátosságait.

A látványos kiállítóhelyek mellett a látogatók egyebek mellett megismerkedhettek a seprűkötés, a tésztakészítés, savanyítás, befőzés, az ágaprítás, sőt a biotégla készítés fortélyaival is. A műszaki érdeklődésűek láthattak traktorokat pótkocsival, fűkaszákat, mélylazítót, drótfonó gépet, ágaprítókat, olajprést, amelyeket szintén a közfoglalkoztatási programokban használnak. A helyszínen zöldségek, gyümölcsök széles kínálata várta a érdeklődőket, akiket kóstolókra is invitáltak.

A színpadon egész nap zenés programok színesítették a rendezvényt, ahol a résztvevő települések zenekarai, néptáncosai, óvodás és mazsorett csoportjai léptek fel. A fellépők között is szép számmal voltak a különböző közfoglalkoztatási programokban részt vevő előadók.

Az értékteremtő közfoglalkoztatási mintaprogramok

A megyében 2015-ben 70 önkormányzat működtet valamilyen közfoglalkoztatási mintaprogramot, amelyek több mint kilencezer főnek biztosítanak megélhetési lehetőséget. A közfoglalkoztatási mintaprogramok keretein belül összesen hét programelemben folyik valamilyen értékteremtő, a közösség számára hasznos tevékenység.

A térség természeti adottságaiból eredően a programelemek közül itt is a mezőgazdasági programelem a legnépszerűbb, amelyben idén 3064-en dolgoznak, a gazdálkodás 1200 hektárt meghaladó termőterületen folyik. A járási mintaprogramok mezőgazdasági projektjei biztosíthatják az önkormányzati intézmények helyben megtermelt friss zöldségekkel és gyümölcsökkel való ellátását is.

A mezőgazdasági programelemen belül 2015-ben már 44 önkormányzat foglalkozik állattenyésztéssel, az ezen ágazatban foglalkoztatottak száma pedig meghaladja az 570 főt. A legkülönbözőbb háztáji szárnyasoktól (tyúk, lúd, kacsa) a sertésen, szarvasmarhán át egészen a magyar racka juhig tart a repertoár. Az utóbbi években folyamatosan emelkedik a növénytermesztésből és az állattartásból származó termények, termékek feldolgozottsági foka. A növénytermesztés produktumaiból egyebek mellett a legkülönbözőbb savanyúságok, lekvárok, vagy éppen cirokseprű, míg az állattartásból például sajtok, túró és egyéb feldolgozott tejtermékek, a tojásból házi tészta, míg a maradványokból szappan kerül előállításra.

A térség esetenként jelentős ár- és belvízvédelmi problémáinak kezelésére a belvízelvezetési programokban több száz kilométernyi belterületi esőelvezető rendszer kerül ez évben is karbantartásra. A köz- és mezőgazdasági útkarbantartási programokban 700 kilométert meghaladó közút és járda, míg ezer kilométer mezőgazdasági földút kerül felújításra, karbantartásra. A településképet és a lakosság közérzetét rontó illegális hulladéklerakók felszámolására ezer tonnát is meghaladó hulladék kerül összegyűjtésre és elszállításra. A bio- és megújuló energiafelhasználási programelemben több tonna alternatív fűtőanyagot állítottak elő Békés megyében.

A mezőgazdasági program mellett az utóbbi két évben a hangsúly számottevően áttevődött a helyi sajátosságokra épülő közfoglalkoztatási programokra. Ehhez illeszkedően például beton- és térburkoló elemeket, vályogtéglát, asztalosipari termékeket, virágládákat, padokat, buszmegállókat, kerítéselemeket, utcai bútorokat, nyílászárókat, textilipari termékeket, szőtteseket, valamint munkaruhákat állítanak elő.