A Belügyminisztérium évek óta kiemelt figyelmet fordít az egyházakkal való együttműködésre. Az egyházak és intézményeik, az egyházi karitatív szervezetek több mint 5600 közfoglalkoztatott bevonásával működtetik idei közfoglalkoztatási programjaikat

Az eddigi sikeres, értékteremtő egyházi közfoglalkoztatást bővítik tovább, így jövőre e foglalkoztatás kereteiben szeretnék a templomkertek, plébániák, parókiák, temetők, szakrális emlékek állagmegóvását, karbantartását, folyamatos gondozását megoldani. Ezek mellett haszon- és gyógynövény-termesztéssel, kertészeti, állattenyésztési, háztáji programok indításával is bővítenék az egyházi közfoglalkoztatást, s mindemellett nem titkolt cél a vallási turizmus fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetű személyek és társadalmi csoportok felzárkóztatása.
A történelmi egyházak szerepe különösen a hátrányos helyzetű településeken és térségekben meghatározó, ahol magas a munkanélküliség, alacsony az iskolázottság, s ahol generációk esnek ki a munka világából. Ezeken a területeken a karitatív és szociális feladatok ellátásán túl különösen nagy szerep hárul az egyházakra, hogy átadják és erősítsék az általuk képviselt lelki, szellemi, kulturális és közösségi értékeket, erősítve és gazdagítva ezzel a hátrányos helyzetben lévő gyermekeket és családokat.
Idén több kiemelkedő jelentőségű program valósult meg, mint például a Református Szeretetszolgálat elhanyagolt temetőkertek, közparkok rendbetételére, idősgondozási feladatok ellátására, templomok és szociális intézmények takarítására szervezett programja, a Boldog Ceferino Intézet cigányság és a hátrányos helyzetű emberek keresztény értékek mentén történő segítése, illetve a Baptista Szeretetszolgálat Utcafront Menedék hajléktalan-mintaprogramja.