A Belügyminisztérium 2014-óta összesen négy Önkormányzati útőr programot indított. A startmunka mintaprogramok célja minden esetben az önkormányzatok kezelésében lévő úthálózat használhatóságának biztosítása, kiemelten a kerékpár utak karbantartása, illetve a közterületek rendezettségének megtartása. Belterületeken jellemző a sűrű jármű- és gyalogosforgalom, ezért ebben a programban a forgalombiztonságot javító tevékenységek részesültek előnyben.

Az Önkormányzati útőr program keretén belül végzendő feladatok:

- belterületi közutak karbantartása,
- mezőgazdasági utak karbantartása,
- az úttartozékok (pl. jelzőtáblák) helyreállítása, tisztántartása,
- a láthatóságot zavaró növényzet gondozása,
- útburkolaton, útpadkán álló víz elvezetése,
- vízelvezető rendszerek, műtárgyak (hidak, átereszek, burkolt árkok) tisztítása, karbantartása,
- az útesztétikai célú növényzetgondozás, 
- út menti hulladékgyűjtés, takarítás,
- úthibák észlelése, jelentése és kisebb úthibák javítása, illetve
- abban az esetben, amennyiben az önkormányzat rendelkezik külterületen található, két települést összekötő kerékpárúttal, annak valamint környezetének karbantartása. 

A programokban 5 fős munkacsoportok vehettek részt, amelyek támogatásaként a bérköltséget, munkaruhát, védőruhát és védőeszközt, munkásszállítás költségét, továbbá munkacsoportonként egy-egy munkaeszközt tartalmazó egységcsomagot számolhattak el a közfoglalkoztatók. A program tervezése során lehetőség volt anyagköltség igénylésére is, továbbá a közfoglalkoztatók támogatást kaphattak 5 fős munkacsoportonként egy darab, utánfutóval ellátott kerékpár beszerzéséhez is.

1. program: 2014. december 1. – 2015. február 28.

A programban Heves, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg 78 települése vett részt, összesen 1424 fő bevonásával a Belterületi közúthálózat javítása kistérségi programelem keretében. Az önkormányzatok mindhárom megyében rendkívül hasznosnak ítélték a programot, 172 db kerékpárt vásároltak meg. Olyan fontos feladatokat valósítottak meg a projekten belül, amiket saját forrásból régóta nem tudtak elvégezni. A program továbbfejlesztésére igény mutatkozott, és az önkormányzatok kérték ennek a lehetőségnek a megteremtését.

2. program: 2015. 05. 01. – 2015. 11. 30.
Ráépülő programként Nógrádban és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, összesen 30 településen, 306 fő közfoglalkoztatásával valósult meg a program. Az önkormányzatok bértámogatást tervezhettek, a közvetlen költségek tekintetében a minimalizálásra törekedve.
Heves megye nem indított ráépülő programot, hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási program keretén belül kérte a feladatok ellátásához szükséges közfoglalkoztatotti létszámot.


3. program: 2015. 11. 01. – 2016. 02. 29.
Az előző programok mintájára épülve, egyéb közfoglalkoztatási mintaprogram keretén belül, ugyanazon feladatok megvalósításának céljával valósult meg. Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala megye 8 településén összesen 90 fő bevonására került sor, s 18 db kerékpárt vásároltak meg.

4. program: 2016. 03. 01. – 2016. 11. 30.

A nemrég lezárult programot az önkormányzatok korábbi tapasztalataira alapozva, országos szintre kiterjesztve indította a Belügyminisztérium, amely 644 települési önkormányzat által 4 540 fő közfoglalkoztatásával hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási mintaprogram keretén belül valósult meg. A programban kitűzött cél itt is az előző programokban tervezett feladatok megvalósítása volt. A program keretén belül a 644 település 895 db utánfutóval ellátott kerékpár beszerzését valósította meg.