Ki műveli a háztájit? – Ez sajnos meglehetősen sok település számára nagy kérdés. A közfoglalkoztatás erre is hathatós választ adhat – legalábbis több polgármester szerint. Igaz, különböző megoldásokat találtak, de mindegyik működőképes.

Zalaszentmárton polgármestere, Dancs Szilveszter Zoltán szerint akkor futott zátonyra a vidékiek élete, amikor a feldolgozóipart eladták, felszámolták. Mostanra pedig a háztáji gazdálkodás is kiment a divatból: hiába van ott a kert, már szinte senki nem termel – inkább füvesít. Pedig ő szívesen adna palántát. Ha pedig egy falubeli beviszi a maga termelte gyümölcsöt a helyi présüzembe, csak a doboz és a belekerülő zacskó (bagin-box technológia) árát kell kifizetnie, hogy a friss gyümölcslevet egész télen élvezhesse a család. Magának az önkormányzatnak nincs sok saját földje, ezért a közfoglalkoztatottak most az elakácosodott domboldalt tisztítják meg, hogy az irtás helyére szőlőt ültessenek. 

A Baranya megyei Márokon más megoldást találtak: egy helyi kisszövetkezet terményért vagy termékért cserébe kibérli a lakók parlagon heverő kertjeit. Aki idő vagy munkaerő hiányában nem tudja megművelni a háza táját, az rájuk bízhatja a termelést. Jelenleg 10 kertet gondoznak, a tulajdonosoknak pedig friss zöldséget és gyümölcsöt vagy lekvárt, savanyúságot adnak cserébe. A feldolgozást a 2013-ban alakult közfoglalkoztatás alapjain szerveződött szociális szövetkezet savanyítóüzemében végzik. A szükséges alapanyagot az önkormányzattól és a helyi termelőktől vásárolják meg, a termékeket pedig villányi üzletükben értékesítik. De bármelyik környékbeli termelő is beviheti az áruját, amit vagy megvásárolnak, vagy bizományba vesznek át. 

A haszon a szövetkezeté, aminek jelenleg 8 tagja van. Egy tag – egy szavazat, ez a szövetkezeti elv. És náluk ez bevált, hiszen a boltot már a nyereségből nyitották. Ám a pályázati pénzekre továbbra is nagy szükségük van. A 460 lakosú zsákfalu helyzete ugyanis nem könnyű, mivel a környéken nincs munkalehetőség. A szőlészetekben megvannak az állandó emberek, így a közfoglalkoztatásban kell maximális létszámmal dolgozni. A siker kulcsa pedig a jó kapcsolat a környék többi önkormányzatával: amikor kell, embereket is cserélnek.