Válasz

A szociális szövetkezetben a személyes közreműködés lehetősége kibővült a tagi munkavégzésre irányuló jogviszonnyal is, mely a tagsági jogviszony alapján biztosítja a jövedelemszerzés korábbitól eltérő, a feladathoz jobban adaptálható módját.

A szabályozás célja, hogy:

  • Hátrányos helyzetű, regisztrált álláskeresők valamint a közfoglalkoztatási jogviszonyban lévő személyek e sajátos jogviszony keretében munkalehetőséget kapjanak, illetve kamatoztathassák a közfoglalkoztatás ideje alatt megszerzett tudásukat, elősegítve ezzel önfenntartóvá válásukat.
  • A sui generis jogviszony lehetőségével a termelőeszközhöz jutott szociális szövetkezetekben megteremtődjenek a sajátos öngondoskodás feltételei.
  • A foglalkoztatást helyettesítő támogatáshoz és az ahhoz kapcsolható társadalombiztosítási ellátásokhoz képest többletjuttatásban részesüljön az egyén.

A tagi munkavégzés önálló, más munkavégzésre irányuló jogviszonyt szabályozó törvény hatálya alá nem tartozó jogviszony, amelyben az elvégzett munka ellentételezése a tagi munkavégzés arányában részben vagy egészben a közösen megtermelt javak természetben történő átadásával is történhet. A szociális szövetkezet tagja tagi munkavégzés keretében más munkáltatónál nem végezhet munkát.

Tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyt az létesíthet és tarthat fenn
a) akit az állami foglalkoztatási szerv a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény szerint legalább három hónapja nyilvántart, vagy
b) aki legalább három hónapja közfoglalkoztatási jogviszonyban áll.

A szociális szövetkezet a tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló tagjával a tagsági jogviszony fennállása alatt munkavégzésre irányuló további jogviszonyt nem létesíthet. Ha a szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszonyban lévő tagja a tagsági jogviszonya fennállása alatt más foglalkoztatóval munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesít vagy tart fenn, e jogviszony tartama alatt a szociális szövetkezettel fennálló tagi munkavégzési jogviszonya szünetel.

A megtermelt javak természetben történő átadása elsősorban a mezőgazdasági termelést folytató szövetkezetek esetében releváns, de a törvény nem korlátozza csak erre a természetben történő átadást.

A foglalkoztatási forma elterjesztéséhez az állam a társadalombiztosítási ellátások közül négy évig, csökkenő mértékű egészségügyi szolgáltatási járulék-támogatást (100-75-50-25%-os mérték/év) nyújt az új típusú szociális szövetkezetek részére.

A tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyra vonatkozó tudnivalókról bővebben.

Vissza a GYIK-hez.